Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Serwis

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Historia Sacred


 Ikarion |  Armalion |  Ascaron |  Ascaron a Sacred |  Koch Media/Deep Silver |  Deep Silver a Sacred 

ASCARON


Ascon - początki firmy

Historia Asconu miała swój początek w łóżku Hollgera Flöttmanna - mieszkającego w Gütersloh - który w niedzielne popołudnie 1991 r. zaczął rozmyślać nad nazwą swojej nowej firmy. I tak powstał pomysł założenia Asconu. Firma powstała tegoż samego roku z siedzibą główną w Gütersloh, w zachodnich Niemczech. Hollger Flöttmann (urodzony w r. 1966), ówczesny prezes Asconu, był wcześniej pracownikiem Rainbow Arts oraz szefem firmy Thalion Software, zajmującej sie produkcją gier na platformy Atari oraz Commodore Amiga.


W 1991 r. firma wydała swój pierwszy produkt o nazwie Patrician (przeznaczony na Atari ST), który zaraz po wejściu na rynek stał się numerem jeden na liście najlepiej sprzedających się gier w Niemczech. Niedługo potem [w 1992] Ascon wydał grę o nazwie Anstoss, która równiez odniosła ogromny sukces u naszych zachodnich sąsiadów, dzięki czemu powstało do niej aż 8 sequeli – niektórzy uważają, że była to najlepsza gra stworzona przez niemieckiego producenta. W międzyczasie Ascon wydał kilka dodatków do Patrician 1.

Zmiana nazwy i dalsze działania

W 1996 nazwa firmy została zmieniona na Ascaron Entertainment GmbH z tego powodu, ponieważ wówczas istniała możliwość pomylenia powyższego producenta gier z firmą telekomunikacyjną Ascom AG.

Pod koniec lat 90., Hollger decyduje się na to, żeby Ascaron otworzył się na rynek europejski. Po sukcesie pierwszego Patriciana oraz Anstoss, w roku 2000 pojawił się Patrician 2, który również okazał się sukcesem, ale nie tylko w Niemczech, ale i na arenie międzynarodowej. W samej Hiszpanii sprzedano go w około 60 tysiącach egzemplarzy, a ponadto gra trafiła także na rynek japoński.

Następnie Flöttmann podpisuje umowę dystrybucyjnę z francuskim Infogrames, znanym teraz jako Atari/Namco Bandai, w celu poszerzenia rynku europejskiego. W 2000 z Ascaronu odchodzi Gerald Keller, jeden z ważniejszych projektantów, który rozpoczyna pracę dla światowego dewelopera Electronic Arts. Brak Geralda jest odczuwany w firmie w najbliższych latach, jednak ostatecznie firma zażegnała ten problem.

W 2001 roku Ascaron wydaje gry: Anstoss Action oraz Balleburg. Jednakże tymi tytułami producent skompromitował się, czego powodem jest to, że mało kto chce kupować te niszowe tytuły – gracze podeszli do tych dwóch gier ze sporym dystansem. Dodatkowo w 2002 roku EA oskarżyła Ascaron o naruszenie licencji w grze Anstoss 4, w wyniku czego wszystkie wyprodukowane kopie gry musiały zostać poprawione. Ascaron próbował się odwołać od tego oskarżenia, jednak nikogo to nie przekonało. Firma została wówczas nazwana „papierowym tygrysem”.

Pierwszy kryzys i poprawa sytuacji

W sierpniu lub wrześniu (zależnie od źródeł) 2001 roku, firma została zmuszona po raz pierwszy złożyć wniosek o upadłość, prawdopodobnie z przyczyn finansowych. O tym, z jakiego powodu Ascaron został zmuszony do zgłoszenia upadłości, krążą 2 teorie. Jedna z nich jest taka, że to podejście prezesa Ascaronu było winne upadłości firmy, zaś sam Flöttmann na ten temat powiedział, że winne jest temu francuskie studio Infogrames, które kupiło i przejęło w międzyczasie Hasbro Interactive, Melbourne House i Psygnosis. Gdy Infogrames przejął te „stusunkowo małe wydawnictwa“, zaczęły się problemy. Firma zażądała od Ascaronu zwrotu zaliczki na rzecz rozwoju jego produktów, co podkopało producenta gier z Gütersloh. Druga teoria mówi, że to Ascaron „spalił“ swój kapitał na złym zarządzaniu projektami. Przykładem tego był Anstoss Action, który rzekomo „pożarł“ 2 miliony marek na produkcję oraz Balleburg jeszcze kolejny milion. Produkcja obu gier, według specjalistów, była zbyt droga.

Ascaron niedługo po złożeniu wniosku o upadłości, został zarejestrowany jako firma upadłościowa. Jednak w 2002 roku przyszło poprawienie sytuacji finansowo-ekonomicznej w przedsiębiorstwie. Firma została zestrukturyzowa i mogła dzięki temu zachować prawa autorskie do swoich produktów i stworzonych przez siebie marek. Jednakże punktem zwrotnym było wydanie Anstoss 4. Dzięki temu firma mogła dalej normalnie funkcjonować i „przeżyć“.

W 2001 roku Ascaron przejął Ikarion i markę „Armalion“, co było dodatkowym czynnikiem na poprawienie się sytuacji finansowej firmy. Po więcej informacji o tym, co działo się z firmą Ikarion i jak Armalion przekształcał sie w Sacred, oraz jak wyglądała późniejsza historia Ascaronu zapraszam do kategorii „Ascaron a Sacred“.

Czwarta część popularnej gry menadżerskiej Anstoss, została oficjalnie wydana na rynek w listopadzie 2002 roku i sprzedała sie w 130 tysięcach egzemplarzy, zdobywając pierwsze miejsca na listach najlepiej sprzedających się gier. Anstoss 4 był grą bardzo podobną do trzeciej części, ale zarazem posiadał ogromną ilość błędów, niektóre były nawet poważne. Po odejściu Geralda Kohlera z Ascaronu, firma nie miała jakiegokolwiek pracownika o większym doświadczeniu w tworzeniu gier z gatunku zarządzania, dlatego też Holger Flottman stworzył do tego celu tzw. Junior Team. Potem Ascaron poinformował, że kod źródłowy Anstossa 4 jest zbyt skomplikowany i trzeba koniecznie napisać go od nowa. Guido Eickmeyer, jeden z pracowników firmy, powiedział, że „kieruje nami entuzjazm i naiwność”. Jego 20-osobowy zespół miał wielkie plany, ale jednak nie posiadał wystarczającego doświadczenia, a czas gonił (na to był tylko rok).

Rosnące wpływy

W lipcu 2002 roku wpływy Ascaronu poszerzyły się o dodatkowe studio [deweloperskie] zależne, o nazwie Studio II Software GmbH z siedzibą w niemieckim Aachen (więcej informacji w artykule „Ikarion”), które powstało z upadłego w 2001 r. Ikarionu. We wrześniu 2002 roku, Ascaron utworzył także pierwsze międzynarodowe biuro o nazwie Ascaron Entertainment (UK) Ltd. z siedzibą w brytyjskim Birmingham. Miało ono za zadanie rozprowadzać tytuły Ascaronu do krajów anglosaskich i dalej. Gry niemieckiego producenta, zostały wprowadzone na rynek w ponad 40 krajach (Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz USA).


Drugi kryzys i wydanie Sacred

Ascaron po wydaniu Anstoss 4 i po próbie napisania jego kodu od nowa, ponownie znalazł się na skraju upadłości. Jak powiedział Eick Meyer, pracownik firmy, że „Ascaron nie uczył się na swoich klęskach“. Jednak w 2004 roku w końcu zostało wydane Sacred 1, było one jednak pełne błędów, dlatego też miesiąc później firma została zmuszona wydać łatkę 1.8. Jednak po wydaniu „ikariońskiego“ produktu, Ascaron znów wyszedł na prostą. W międzyczasie, niemiecki producent wydał takie gry jak: DarkStar One oraz Tortuga: Two Treasures, które co prawda odniosły względny sukces, ale zostały przyjęte bez wielkiego przekonania i entuzjazmu.

Końcowe losy firmy

Od czasu poprawienia sytuacji finansowej w 2002 roku, Ascaron miał względną ciągłość finansową, wydał Sacred 1 w 2004 i Sacred 2 w 2008 roku. Ponadto w 2007 roku Ascaron i Studio 2 zostało przejęte przez nowego prezesa Heiko tom Felde, który poprzez swoje decyzje wydłużył produkcję Sacred 2. Jak się okazało taka polityka produkcyjno-wydawnicza ciężko odbiła się na firmie, gdyż w 2009 roku pojawiły się ponowne kłopoty finansowe. Jak się okazało, skutkiem tego był wydłużony czas produkcji Sacred 2 oraz ogromne pieniądze kładzione w jego powstanie. 14 kwietnia 2009 roku Ascaron ostatecznie upadł, zaś jego spuścizna przeszła w ręce różnych firm (po dokładniejsze informacje o upadku Ascaronu zapraszamy do działu „Ascaron a Sacred“).

Jedyną pozostałościa po Ascaronie jest brytyjskie biuro o umownej nazwie Ascaron UK, które działa do dzisiaj. Nie wydaje co prawda żadnych [swoich] gier, ale istnieje raczej jako niezależny dystrybutor innych wydawców gier. Najważniejszym klientem ów Ascaronu jest producent gier o nazwie Paradox Interactive, odpowiedzialny za takie serie, jak: Europa Universalis, Majesty czy inne mniej znane gry.

Specyfika gier wydawanych przez Ascaron

Ascaron był jedną z najstarszych i najbardziej utytułowanych firm zajmujących się produkcją gier komputerowych w Niemczech. Firma tradycyjnie utrzymywała szczególny nacisk na gry strategiczne i menadżerskie. Wśród jej pierwszych sukcesów była seria Patrician (symulacja handlowa) oraz seria Anstoss (symulacja zarządzania drużyną piłkarską). W późniejszym czasie firma opracowała, takie gry jak: Port Royale (piracka/symulacja handlowa), Sacred (cRPG) i DarkStar One (symulacja walki w przestrzeni kosmicznej).

Ascaron był również znany z publikowania lub rozpowszechniania wielu gier autorstwa mniejszych deweloperów i wydawców. Przykładami gier dystrybuowanych przez Ascaron w Wielkiej Brytanii to np. King's Bounty: The Legend, Audiosurf i kilka gier z serii TrackMania. Spółka sprzedawała również gry innych europejskich wydawców, takich jak Nobilis, Akella czy Focus Home Interactive.

Gry wydane przez Ascaron

  • Anstoss (1991)
  • Patrician (1992)
  • Anstoss 2 (1995)
  • Port Royale (2003)
  • Sacred 1 (2004)
  • Sacred Podziemia (2005)
  • DarkStar One (2006)
  • Blitzkrieg 2: Liberation (2007)
  • Sacred 2: Upadły Anioł (2008)

Pełna listę gier wydanych przez Ascaron można zobaczyć pod TYM linkiem.

CiekawostkiCzy wiesz, że kiedy giniesz SB się zeruje?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 2 zapytań do bazy podczas generowania strony.