Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Serwis

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Historia Sacred


 Ikarion |  Armalion |  Ascaron |  Ascaron a Sacred |  Koch Media/Deep Silver |  Deep Silver a Sacred 

ASCARON A SACRED


Ikarion i Armalion

W 2001 roku w Aachen Ikarion zaczyna podupadać finansowo. Zaś Holger Flöttmann (ówczesny prezes Ascaronu) wpada na pomysł, aby tanio wykupić upadającą firmę oraz przejąć jej pracowników i jeden z jej czołowych projektów. Oczywiście chodzi tu o Armalion, który jest wówczas gotowy w ponad połowie. Ascaron wykupuje w końcu Ikarion i tym samym posiada drugie studio deweloperskie [pracujące dla niego od teraz pod nazwą Studio II], które ma dalej kontynuować prace nad projektem. Niestety prawa autorskie do tej nazwy zostały w upadłym Ikarionie, więc nowe studio zaczęło pracować nad tą samą grą, lecz już pod inną nazwą - Sacred.

Dalszy los Armalion/Sacred

W 2002 roku Sacred prowadzony przez Ascaron okazuje się być bardzo dobry technicznie i jest już w ponad połowie ukończony. W 2004 oficjalnie zmieniono nazwę Armalion na Sacred, zaś sam projekt był dalej tworzony w Aachen, gdzie znajdował się dawny Ikarion. Jednak niedługo potem przeniesiono produkcję do Gütersloh - gdzie znajduje się siedziba Ascaronu - czego wynikiem było to, że prace nad Sacredem jeszcze bardziej się rozwinęły i zbliżały sie do oczekiwanego końca. Zaś ostatecznie 5 czerwca 2004 roku zdecydowano się wydać Sacred, który szybko stał się niespodziewanym hitem w Niemczech, jak i zagranicą. W ciągu czterech tygodni odnotowano sprzedaż ponad 100 tysięcy egzemplarzy gry, a w ciągu roku sprzedano blisko niemal 2 mln kopii na całym świecie. 27 lipca tego samego roku pojawiła się pierwsza łatka oznaczona numerkiem 1.7 (nasza wersja nie potrzebowała tej łatki, gdyż była od razu z nia zintegrowana).


Po sukcesie Sacred zaczęto myśleć także nad produkcją sequelu, a odpowiedzialność za niego została przesunięta do Studia II. W międzyczasie pracy nad drugą częścia wydano dwa dodatki do Sacred 1, jeden to niewielka darmowa nakładka poprawiająca o nazwie Plus (ważąca ok. 130MB; wydana 2 grudnia 2004), a zaś 24 marca 2005 roku (w Polsce 5 lipca) wydano pełny dodatek o nazwie Sacred Podziemia (oryg. Sacred Underworld). 8 sierpnia tegoż samego roku został wydany patch 2.24 przeznaczony do Podziemi, a ponad rok później pojawiła sie kolejna [i zarazem ostatnia] łata 2.28. Po tym cały zespół zajmujący sie pierwszą częścią Sacred przerzucono do produkcji Sacred 2.

Sacred 2 i problemy finansowe

Od 2004 roku w Aachen zaczęto prace nad Sacred 2, a cały zespół Studia II (20 osób) pod przewodnictwem Stradala został postawiony w stan gotowości produkcyjnej. Wszyscy członkowie studia uczestniczyli przy produkcji drugiej części. Stradal i jego zespół przesiadł się także na silniki 3D (łącznie z Unreal Engine).

W październiku 2005 Ascaron przenosi się z Gütersloh do nowej siedziby osadzonej w niemeckim Verler, zaś wyposażenie ze starej siedziby Ascaronu trafia do Studia II.
W 2007 Ascaron i Studio II zostaje przejęte przez nowego prezesa Heiko tom Felde, który zostaje także szefem projektu Sacred 2 (Franz Stradal odszedł z firmy), zaś sam Ascaron nie odnosząc sukcesów z innymi grami na rynku, opiera swoją przyszłość na jednym produkcie [Sacred 2]. Dzięki decyzjom Heiko Sacred 2 zostało dosyć znacznie zmienione w porównaniu do tego, nad czym z początku pracowali ludzie Ascaronu i Studia II. Zmienienie gry pochłonęło bardzo dużo pieniędzy oraz zaczęło zajmować o wiele więcej czasu, czego wynikiem były 2-3 opóźnienia premiery gry. Przez ten cały chaos produkcyjny, firma z Verler zaczęła chylić się do bankructwa.

W tym samym czasie nad nowym Sacred 2 pracuje już ponad 60 osób i jeszcze uzyskano 30 kolejnych, byle projekt został szybko ukończony. Jednak jak się później okazało koszty tej decyzji były ogromne - miesięcznie Ascaron tracił po około 500 tys. €, a roczne sprawozdanie na koniec 2008 roku wykazało że firma ma 9 milionów € deficytu, a w ciągu następnego roku [2009] zadłużenie zwiększyło się 2-krotnie. Wynikiem podupadnięcia firmy było cięcie jakichkolwiek kosztów, aby nie zapędzić firmy w jeszcze większą ruinę. Jedną z decyzji o likwidacji kosztów, była informacja (w dniu 18 stycznia 2009) o zamknięciu Serwerów tzw. Closed. Zaś z dniem 1 lutego serwery zostały oficjalnie wyłączone.

Ukończenie Sacred 2 i dodatek

Produkcja Sacred 2 kosztowała Ascaron ponad 20 mln euro. Normalnie podobny projekt powinien kosztować 4, do 5 mln €. Zaś jak się okazało po wydaniu Sacred 2 w ciągu pierwszych miesięcy sprzedano ponad 750 tys. egzemplarzy gry. Ascaron zaczął również produkcję gry na konsole, na których opierał wielkie nadzieje. Niestety produkcja konsolowych wersji została przesunięta o kolejne 7 miesięcy, gdyż Microsoft i Sony wielokrotnie odmówiły współpracy. Wreszcie z braku pieniędzy Ascaron ogłosił upadłość dnia 14 kwietnia 2009 roku.


Z dwójki Ascarońskiej (jeśli nie licząć Ascaron UK) na polu pozostało tylko Studio II, które zajmowało się dodatkiem do Sacred 2 - Ice & Blood. Był on robiony przez 40 osób do połowy sierpnia. 28 sierpnia add-on został wydany w Niemczech. Miała również powstać wersja na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 w wersji Gold. Tak się jednak nie stało, ponieważ studio w Aachen zostało rozwiązane po zakończeniu prac nad dodatkiem.

Dziedzictwo Ascaronu i Studia II

Po upadku Ascaronu i Studia II obie firmy rozpadły się na kilka mniejszych. 15 pracowników pod przewodnictwem Daniela Dumonta założyło nowe studio Gaming Minds. Pozostałości po Ascaronie i większość marek poprzejmował niemiecki wydawca Kalypso Media, tworząc nowe studio z pracowników upadłej firmy. Zaś marka "Sacred" i większość pracowników Studio II przeszła do oddziału Koch Media, zajmującego sie grami, o nazwie Deep Silver. Jedyna pozostałość po firmie, Ascaron UK funkcjonuje do tej pory z niezmienioną nazwą, ale zajmuje sie jedynie wydawaniem gier innych deweloperów.

Po upadku Ascaronu i Studia II, Deep Silver kontynuował nieukończone projekty poprzednich firm. Firma wydała wersje konsolowe Sacred 2: Upadły Anioł oraz wydała wersję Gold S2, która zawiera podstawkę i dodatek. Ponadto w studiu DS będzie powstawała kolejna część sagi, czyli Sacred 3 (więcej informacji znajdzie się w dziale o nazwie "DS a Sacred").


Tym smutnym akcentem kończę artykuł o Ikarionie – ojcu Sacreda, Armalionie – grze, dzięki której powstał Sacred i Ascaronie, który zajmował się Sacredem. Jaka będzie przyszłość Sacred? Oceńcie sami.

CiekawostkiCzy wiesz, że sety uniwersalne dodane w Podziemiach, mają dodatkowy "ukryty" bonus, gdy wkujesz do nich wszystkie pierścienie?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 2 zapytań do bazy podczas generowania strony.