Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Serwis

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Historia Sacred


 Ikarion |  Armalion |  Ascaron |  Ascaron a Sacred |  Koch Media/Deep Silver |  Deep Silver a Sacred 

ASCARON


Ascon - początki firmy

Historia Asconu miała swój początek w łóżku Hollgera Flöttmanna - mieszkającego w Gütersloh - który w niedzielne popołudnie 1991 r. zaczął rozmyślać nad nazwą swojej nowej firmy. I tak powstał pomysł założenia Asconu. Firma powstała tegoż samego roku z siedzibą główną w Gütersloh, w zachodnich Niemczech. Hollger Flöttmann (urodzony w r. 1966), ówczesny prezes Asconu, był wcześniej pracownikiem Rainbow Arts oraz szefem firmy Thalion Software, zajmującej sie produkcją gier na platformy Atari oraz Commodore Amiga.


W 1991 r. firma wydała swój pierwszy produkt o nazwie Patrician (przeznaczony na Atari ST), który zaraz po wejściu na rynek stał się numerem jeden na liście najlepiej sprzedających się gier w Niemczech. Niedługo potem [w 1992] Ascon wydał grę o nazwie Anstoss, która równiez odniosła ogromny sukces u naszych zachodnich sąsiadów, dzięki czemu powstało do niej aż 8 sequeli – niektórzy uważają, że była to najlepsza gra stworzona przez niemieckiego producenta. W międzyczasie Ascon wydał kilka dodatków do Patrician 1.

Zmiana nazwy i dalsze działania

W 1996 nazwa firmy została zmieniona na Ascaron Entertainment GmbH z tego powodu, ponieważ wówczas istniała możliwość pomylenia powyższego producenta gier z firmą telekomunikacyjną Ascom AG.

Pod koniec lat 90., Hollger decyduje się na to, żeby Ascaron otworzył się na rynek europejski. Po sukcesie pierwszego Patriciana oraz Anstoss, w roku 2000 pojawił się Patrician 2, który również okazał się sukcesem, ale nie tylko w Niemczech, ale i na arenie międzynarodowej. W samej Hiszpanii sprzedano go w około 60 tysiącach egzemplarzy, a ponadto gra trafiła także na rynek japoński.

Następnie Flöttmann podpisuje umowę dystrybucyjnę z francuskim Infogrames, znanym teraz jako Atari/Namco Bandai, w celu poszerzenia rynku europejskiego. W 2000 z Ascaronu odchodzi Gerald Keller, jeden z ważniejszych projektantów, który rozpoczyna pracę dla światowego dewelopera Electronic Arts. Brak Geralda jest odczuwany w firmie w najbliższych latach, jednak ostatecznie firma zażegnała ten problem.

W 2001 roku Ascaron wydaje gry: Anstoss Action oraz Balleburg. Jednakże tymi tytułami producent skompromitował się, czego powodem jest to, że mało kto chce kupować te niszowe tytuły – gracze podeszli do tych dwóch gier ze sporym dystansem. Dodatkowo w 2002 roku EA oskarżyła Ascaron o naruszenie licencji w grze Anstoss 4, w wyniku czego wszystkie wyprodukowane kopie gry musiały zostać poprawione. Ascaron próbował się odwołać od tego oskarżenia, jednak nikogo to nie przekonało. Firma została wówczas nazwana „papierowym tygrysem”.

Pierwszy kryzys i poprawa sytuacji

W sierpniu lub wrześniu (zależnie od źródeł) 2001 roku, firma została zmuszona po raz pierwszy złożyć wniosek o upadłość, prawdopodobnie z przyczyn finansowych. O tym, z jakiego powodu Ascaron został zmuszony do zgłoszenia upadłości, krążą 2 teorie. Jedna z nich jest taka, że to podejście prezesa Ascaronu było winne upadłości firmy, zaś sam Flöttmann na ten temat powiedział, że winne jest temu francuskie studio Infogrames, które kupiło i przejęło w międzyczasie Hasbro Interactive, Melbourne House i Psygnosis. Gdy Infogrames przejął te „stusunkowo małe wydawnictwa“, zaczęły się problemy. Firma zażądała od Ascaronu zwrotu zaliczki na rzecz rozwoju jego produktów, co podkopało producenta gier z Gütersloh. Druga teoria mówi, że to Ascaron „spalił“ swój kapitał na złym zarządzaniu projektami. Przykładem tego był Anstoss Action, który rzekomo „pożarł“ 2 miliony marek na produkcję oraz Balleburg jeszcze kolejny milion. Produkcja obu gier, według specjalistów, była zbyt droga.

Ascaron niedługo po złożeniu wniosku o upadłości, został zarejestrowany jako firma upadłościowa. Jednak w 2002 roku przyszło poprawienie sytuacji finansowo-ekonomicznej w przedsiębiorstwie. Firma została zestrukturyzowa i mogła dzięki temu zachować prawa autorskie do swoich produktów i stworzonych przez siebie marek. Jednakże punktem zwrotnym było wydanie Anstoss 4. Dzięki temu firma mogła dalej normalnie funkcjonować i „przeżyć“.

W 2001 roku Ascaron przejął Ikarion i markę „Armalion“, co było dodatkowym czynnikiem na poprawienie się sytuacji finansowej firmy. Po więcej informacji o tym, co działo się z firmą Ikarion i jak Armalion przekształcał sie w Sacred, oraz jak wyglądała późniejsza historia Ascaronu zapraszam do kategorii „Ascaron a Sacred“.

Czwarta część popularnej gry menadżerskiej Anstoss, została oficjalnie wydana na rynek w listopadzie 2002 roku i sprzedała sie w 130 tysięcach egzemplarzy, zdobywając pierwsze miejsca na listach najlepiej sprzedających się gier. Anstoss 4 był grą bardzo podobną do trzeciej części, ale zarazem posiadał ogromną ilość błędów, niektóre były nawet poważne. Po odejściu Geralda Kohlera z Ascaronu, firma nie miała jakiegokolwiek pracownika o większym doświadczeniu w tworzeniu gier z gatunku zarządzania, dlatego też Holger Flottman stworzył do tego celu tzw. Junior Team. Potem Ascaron poinformował, że kod źródłowy Anstossa 4 jest zbyt skomplikowany i trzeba koniecznie napisać go od nowa. Guido Eickmeyer, jeden z pracowników firmy, powiedział, że „kieruje nami entuzjazm i naiwność”. Jego 20-osobowy zespół miał wielkie plany, ale jednak nie posiadał wystarczającego doświadczenia, a czas gonił (na to był tylko rok).

Rosnące wpływy

W lipcu 2002 roku wpływy Ascaronu poszerzyły się o dodatkowe studio [deweloperskie] zależne, o nazwie Studio II Software GmbH z siedzibą w niemieckim Aachen (więcej informacji w artykule „Ikarion”), które powstało z upadłego w 2001 r. Ikarionu. We wrześniu 2002 roku, Ascaron utworzył także pierwsze międzynarodowe biuro o nazwie Ascaron Entertainment (UK) Ltd. z siedzibą w brytyjskim Birmingham. Miało ono za zadanie rozprowadzać tytuły Ascaronu do krajów anglosaskich i dalej. Gry niemieckiego producenta, zostały wprowadzone na rynek w ponad 40 krajach (Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii oraz USA).


Drugi kryzys i wydanie Sacred

Ascaron po wydaniu Anstoss 4 i po próbie napisania jego kodu od nowa, ponownie znalazł się na skraju upadłości. Jak powiedział Eick Meyer, pracownik firmy, że „Ascaron nie uczył się na swoich klęskach“. Jednak w 2004 roku w końcu zostało wydane Sacred 1, było one jednak pełne błędów, dlatego też miesiąc później firma została zmuszona wydać łatkę 1.8. Jednak po wydaniu „ikariońskiego“ produktu, Ascaron znów wyszedł na prostą. W międzyczasie, niemiecki producent wydał takie gry jak: DarkStar One oraz Tortuga: Two Treasures, które co prawda odniosły względny sukces, ale zostały przyjęte bez wielkiego przekonania i entuzjazmu.

Końcowe losy firmy

Od czasu poprawienia sytuacji finansowej w 2002 roku, Ascaron miał względną ciągłość finansową, wydał Sacred 1 w 2004 i Sacred 2 w 2008 roku. Ponadto w 2007 roku Ascaron i Studio 2 zostało przejęte przez nowego prezesa Heiko tom Felde, który poprzez swoje decyzje wydłużył produkcję Sacred 2. Jak się okazało taka polityka produkcyjno-wydawnicza ciężko odbiła się na firmie, gdyż w 2009 roku pojawiły się ponowne kłopoty finansowe. Jak się okazało, skutkiem tego był wydłużony czas produkcji Sacred 2 oraz ogromne pieniądze kładzione w jego powstanie. 14 kwietnia 2009 roku Ascaron ostatecznie upadł, zaś jego spuścizna przeszła w ręce różnych firm (po dokładniejsze informacje o upadku Ascaronu zapraszamy do działu „Ascaron a Sacred“).

Jedyną pozostałościa po Ascaronie jest brytyjskie biuro o umownej nazwie Ascaron UK, które działa do dzisiaj. Nie wydaje co prawda żadnych [swoich] gier, ale istnieje raczej jako niezależny dystrybutor innych wydawców gier. Najważniejszym klientem ów Ascaronu jest producent gier o nazwie Paradox Interactive, odpowiedzialny za takie serie, jak: Europa Universalis, Majesty czy inne mniej znane gry.

Specyfika gier wydawanych przez Ascaron

Ascaron był jedną z najstarszych i najbardziej utytułowanych firm zajmujących się produkcją gier komputerowych w Niemczech. Firma tradycyjnie utrzymywała szczególny nacisk na gry strategiczne i menadżerskie. Wśród jej pierwszych sukcesów była seria Patrician (symulacja handlowa) oraz seria Anstoss (symulacja zarządzania drużyną piłkarską). W późniejszym czasie firma opracowała, takie gry jak: Port Royale (piracka/symulacja handlowa), Sacred (cRPG) i DarkStar One (symulacja walki w przestrzeni kosmicznej).

Ascaron był również znany z publikowania lub rozpowszechniania wielu gier autorstwa mniejszych deweloperów i wydawców. Przykładami gier dystrybuowanych przez Ascaron w Wielkiej Brytanii to np. King's Bounty: The Legend, Audiosurf i kilka gier z serii TrackMania. Spółka sprzedawała również gry innych europejskich wydawców, takich jak Nobilis, Akella czy Focus Home Interactive.

Gry wydane przez Ascaron

  • Anstoss (1991)
  • Patrician (1992)
  • Anstoss 2 (1995)
  • Port Royale (2003)
  • Sacred 1 (2004)
  • Sacred Podziemia (2005)
  • DarkStar One (2006)
  • Blitzkrieg 2: Liberation (2007)
  • Sacred 2: Upadły Anioł (2008)

Pełna listę gier wydanych przez Ascaron można zobaczyć pod TYM linkiem.

CiekawostkiCzy wiesz, że używając dwóch broni, dostajesz bonus jedynie z tej umiejętności, nawet jeżeli tymi broniami są miecze i posiadasz umiejętność władanie mieczem?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 2 zapytań do bazy podczas generowania strony.