Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Serwis

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Historia Sacred


 Ikarion |  Armalion |  Ascaron |  Ascaron a Sacred |  Koch Media/Deep Silver |  Deep Silver a Sacred 

ASCARON A SACRED


Ikarion i Armalion

W 2001 roku w Aachen Ikarion zaczyna podupadać finansowo. Zaś Holger Flöttmann (ówczesny prezes Ascaronu) wpada na pomysł, aby tanio wykupić upadającą firmę oraz przejąć jej pracowników i jeden z jej czołowych projektów. Oczywiście chodzi tu o Armalion, który jest wówczas gotowy w ponad połowie. Ascaron wykupuje w końcu Ikarion i tym samym posiada drugie studio deweloperskie [pracujące dla niego od teraz pod nazwą Studio II], które ma dalej kontynuować prace nad projektem. Niestety prawa autorskie do tej nazwy zostały w upadłym Ikarionie, więc nowe studio zaczęło pracować nad tą samą grą, lecz już pod inną nazwą - Sacred.

Dalszy los Armalion/Sacred

W 2002 roku Sacred prowadzony przez Ascaron okazuje się być bardzo dobry technicznie i jest już w ponad połowie ukończony. W 2004 oficjalnie zmieniono nazwę Armalion na Sacred, zaś sam projekt był dalej tworzony w Aachen, gdzie znajdował się dawny Ikarion. Jednak niedługo potem przeniesiono produkcję do Gütersloh - gdzie znajduje się siedziba Ascaronu - czego wynikiem było to, że prace nad Sacredem jeszcze bardziej się rozwinęły i zbliżały sie do oczekiwanego końca. Zaś ostatecznie 5 czerwca 2004 roku zdecydowano się wydać Sacred, który szybko stał się niespodziewanym hitem w Niemczech, jak i zagranicą. W ciągu czterech tygodni odnotowano sprzedaż ponad 100 tysięcy egzemplarzy gry, a w ciągu roku sprzedano blisko niemal 2 mln kopii na całym świecie. 27 lipca tego samego roku pojawiła się pierwsza łatka oznaczona numerkiem 1.7 (nasza wersja nie potrzebowała tej łatki, gdyż była od razu z nia zintegrowana).


Po sukcesie Sacred zaczęto myśleć także nad produkcją sequelu, a odpowiedzialność za niego została przesunięta do Studia II. W międzyczasie pracy nad drugą częścia wydano dwa dodatki do Sacred 1, jeden to niewielka darmowa nakładka poprawiająca o nazwie Plus (ważąca ok. 130MB; wydana 2 grudnia 2004), a zaś 24 marca 2005 roku (w Polsce 5 lipca) wydano pełny dodatek o nazwie Sacred Podziemia (oryg. Sacred Underworld). 8 sierpnia tegoż samego roku został wydany patch 2.24 przeznaczony do Podziemi, a ponad rok później pojawiła sie kolejna [i zarazem ostatnia] łata 2.28. Po tym cały zespół zajmujący sie pierwszą częścią Sacred przerzucono do produkcji Sacred 2.

Sacred 2 i problemy finansowe

Od 2004 roku w Aachen zaczęto prace nad Sacred 2, a cały zespół Studia II (20 osób) pod przewodnictwem Stradala został postawiony w stan gotowości produkcyjnej. Wszyscy członkowie studia uczestniczyli przy produkcji drugiej części. Stradal i jego zespół przesiadł się także na silniki 3D (łącznie z Unreal Engine).

W październiku 2005 Ascaron przenosi się z Gütersloh do nowej siedziby osadzonej w niemeckim Verler, zaś wyposażenie ze starej siedziby Ascaronu trafia do Studia II.
W 2007 Ascaron i Studio II zostaje przejęte przez nowego prezesa Heiko tom Felde, który zostaje także szefem projektu Sacred 2 (Franz Stradal odszedł z firmy), zaś sam Ascaron nie odnosząc sukcesów z innymi grami na rynku, opiera swoją przyszłość na jednym produkcie [Sacred 2]. Dzięki decyzjom Heiko Sacred 2 zostało dosyć znacznie zmienione w porównaniu do tego, nad czym z początku pracowali ludzie Ascaronu i Studia II. Zmienienie gry pochłonęło bardzo dużo pieniędzy oraz zaczęło zajmować o wiele więcej czasu, czego wynikiem były 2-3 opóźnienia premiery gry. Przez ten cały chaos produkcyjny, firma z Verler zaczęła chylić się do bankructwa.

W tym samym czasie nad nowym Sacred 2 pracuje już ponad 60 osób i jeszcze uzyskano 30 kolejnych, byle projekt został szybko ukończony. Jednak jak się później okazało koszty tej decyzji były ogromne - miesięcznie Ascaron tracił po około 500 tys. €, a roczne sprawozdanie na koniec 2008 roku wykazało że firma ma 9 milionów € deficytu, a w ciągu następnego roku [2009] zadłużenie zwiększyło się 2-krotnie. Wynikiem podupadnięcia firmy było cięcie jakichkolwiek kosztów, aby nie zapędzić firmy w jeszcze większą ruinę. Jedną z decyzji o likwidacji kosztów, była informacja (w dniu 18 stycznia 2009) o zamknięciu Serwerów tzw. Closed. Zaś z dniem 1 lutego serwery zostały oficjalnie wyłączone.

Ukończenie Sacred 2 i dodatek

Produkcja Sacred 2 kosztowała Ascaron ponad 20 mln euro. Normalnie podobny projekt powinien kosztować 4, do 5 mln €. Zaś jak się okazało po wydaniu Sacred 2 w ciągu pierwszych miesięcy sprzedano ponad 750 tys. egzemplarzy gry. Ascaron zaczął również produkcję gry na konsole, na których opierał wielkie nadzieje. Niestety produkcja konsolowych wersji została przesunięta o kolejne 7 miesięcy, gdyż Microsoft i Sony wielokrotnie odmówiły współpracy. Wreszcie z braku pieniędzy Ascaron ogłosił upadłość dnia 14 kwietnia 2009 roku.


Z dwójki Ascarońskiej (jeśli nie licząć Ascaron UK) na polu pozostało tylko Studio II, które zajmowało się dodatkiem do Sacred 2 - Ice & Blood. Był on robiony przez 40 osób do połowy sierpnia. 28 sierpnia add-on został wydany w Niemczech. Miała również powstać wersja na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 w wersji Gold. Tak się jednak nie stało, ponieważ studio w Aachen zostało rozwiązane po zakończeniu prac nad dodatkiem.

Dziedzictwo Ascaronu i Studia II

Po upadku Ascaronu i Studia II obie firmy rozpadły się na kilka mniejszych. 15 pracowników pod przewodnictwem Daniela Dumonta założyło nowe studio Gaming Minds. Pozostałości po Ascaronie i większość marek poprzejmował niemiecki wydawca Kalypso Media, tworząc nowe studio z pracowników upadłej firmy. Zaś marka "Sacred" i większość pracowników Studio II przeszła do oddziału Koch Media, zajmującego sie grami, o nazwie Deep Silver. Jedyna pozostałość po firmie, Ascaron UK funkcjonuje do tej pory z niezmienioną nazwą, ale zajmuje sie jedynie wydawaniem gier innych deweloperów.

Po upadku Ascaronu i Studia II, Deep Silver kontynuował nieukończone projekty poprzednich firm. Firma wydała wersje konsolowe Sacred 2: Upadły Anioł oraz wydała wersję Gold S2, która zawiera podstawkę i dodatek. Ponadto w studiu DS będzie powstawała kolejna część sagi, czyli Sacred 3 (więcej informacji znajdzie się w dziale o nazwie "DS a Sacred").


Tym smutnym akcentem kończę artykuł o Ikarionie – ojcu Sacreda, Armalionie – grze, dzięki której powstał Sacred i Ascaronie, który zajmował się Sacredem. Jaka będzie przyszłość Sacred? Oceńcie sami.

CiekawostkiCzy wiesz, że niemieccy gracze grają na innych serwerach niż reszta świata?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 2 zapytań do bazy podczas generowania strony.