Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Krasnoludki - czy rzeczywiście istnieją?
Księga druga: Zwycięski gracz
Księga trzecia: Jak zostać arystokratą: Książęta
Księga czwarta: Jak zostać arystokratą: Księżniczki
Księga piąta: Język orków dla początkujących
Księga szósta: Skasowana
Księga siódma: Myślistwo
Księga ósma: Rybołówstwo
Księga dziewiąta: Sztuka zakładania pułapekKsięga Pierwsza: Krasnoludki - czy rzeczywiście istnieją?

Krasnoludki


Czy rzeczywiście istnieją?

Po świecie od wieków krążyły pogłoski i legendy o rasie Krasnoludów. Napisano o nich niezliczone historie, pieśni, poematy, podawane tak zwane „fakty”, które miały spowodować, że w nie wierzymy. Pomimo tego rasa Krasnali jest jak potwór z Loch Ness, który wystawia z głębin swój szpetny łeb raz na parę lat. Nikt tak naprawdę nie wierzy w Skrzaty, ale co, jeśli w końcu okaże się, że jednak istnieją? Na tej samej zasadzie jeździmy nad jezioro, kupujemy kubki z podobizną potwora i darowujemy na prezent naszym krewnym, którzy stawiają je na półkach, by w zapomnieniu zbierały kurz.
Tak więc, czy Krasnoludki rzeczywiście istnieją? Czy może jednak to tylko mit stworzony, by straszyć małe dzieci i opowiadać historie z dreszczykiem wymyślone przy ogniskach? W niniejszej księdze postaram się rozwiązać łamigłówkę – odkryję plotki, ujawnię fakty i pewniki.

        Źródła historyczne, kluczowa bibliografia

Dwa źródła historyczne rzekomo udowadniają istnienie Krasnali. Oba pochodzą z tego samego okresu i oba powstały w tym samym regionie:
Pierwsze z nich to „Pieśni Gradowych Drobinek” – zbiór starożytnych tekstów i poematów, datowany przez archeologów na rok 1500 (dawnej ery). Do naszych czasów dotrwało niewiele stron, ale jedna z nich zawiera tekst piosenki ze słowami:

  Mały człek z młotek i twarz niemłoda
Kuje żelazo aż trzęsie się broda
Lampka, kubraczek i hełm stalowy
Brzuchaty karzeł prawie gotowy
Czerwononosy wciąż piwo żłopie
Zanim z kilofem zniknie w wykopie


Ta piosenka – jak i całą księga – została napisana w języku staroerutreańskim. W związku z powyższym istnieje kilka różniących się od siebie interpretacji i tłumaczeń tekstu. Wielu historyków zgłosiło swoje zastrzeżenia co do dokładności przekładu, jednakże żadnemu z nich nie udało się przedstawić przekonującego, alternatywnego tłumaczenia. Z tej przyczyny fragment ów traktuje się jako podstawowe odniesienie do Skrzatów. Jednakże, nawet jeśli przekład jest poprawny, nie całkowitej pewności i nie musi to oznaczać, że opisywana osoba to rzeczywiście Krasnoludek. Zajrzyj do pierwszej z brzegu wioski na ziemiach zamieszkanych przez ludzi, a przekonasz się, że można tam znaleźć tuziny postaci pasujących jak ulał do powyższego opisu.

Odnalezienie „Krążka z Gradowych Drobin” w roku 242 (nowej ery) okazało się wodą na młyn zwolenników teorii Krasnali. Ten niezwykły, tajemniczy artefakt składający się z miedzi i mosiężnych nitów stanowił zagadkę dla badaczy przez całe lata. Wreszcie, historyk i uczony DeNiken odkrył, że nity należy połączyć w określony sposób i w określonej kolejności, co pokazuje załączony obrazek:To odkrycie było naukową sensacją. Nawet najzagorzalsi krytycy teorii Krasnoludków musieli przyznać, że to znalezisko okazało się kolejnym świadectwem istnienia Skrzatów w tym regionie.

  Popularne wierzenia i legendy

  „Nie jesz kaszki bardzo hardo,
Krasnal złapie cię za gardło”

  Tradycyjna rymowania dziecięcych nianiek

Dookoła słyszymy wiele mitów, legend, wymysłów i teorii dotyczących Krasnoludków. Fakt, że nikt nigdy Skrzata nie widział właściwie nikogo nie przekonuje, że one nie istnieją. Wręcz przeciwnie – z tego powodu prości ludzie wręcz uważają Krasnale za bardziej tajemnicze. Istnieje mnóstwo opowieści o Skrzatach wchodzących dl ludzkich domów nocą, sprzątających je, wypijających podczas pracy ogromne ilości piwa i śpiewających wesołe piosenki. Jeszcze gdzie indziej opowiada się historie o mrocznym kulcie Gnomów, przygarniających i niańczących córki arystokratów. Poza tym, legenda „O Krasnoludkach” była szeroko wykorzystywana jako powszechnie aprobowane narzędzie do edukacji dzieci. Na północy grożono im, że jeśli nie będą się grzecznie zachowywać, zostają ugotowane i zjedzone przez Skrzaty. Na południu prezentowane jest nieco mniej drastyczne podejście, zgodnie z którym Krasnale przybywają, kiedy dziecku wypadają zęby mleczne, zbierają je i zamieniają w diamenty.

Krasnoludka technologia to jeszcze jedno niekończące się pole rozwoju wyobraźni. Przypuszczalnie Skrzaty potrafią budować wyjątkowo złożone maszyny. Techniczne i mechaniczne zdolności tej rasy są rzekomo bardzo zaawansowane, a nawet pozwalają Krasnalom tworzyć urządzenia latające! Te pogłoski jeszcze raz dowodzą absurdalności opowieści szerzących się pośród prostego ludu.

Kolejną umiejętności przypisywaną Krasnoludkom jest kowalstwo. Według popularnych wierzeń, krasnoludzką stal uważa się za najtwardszy i najwytrzymalszy materiał znany rodzajowi ludzkiemu. Miecze wykute na krasnoludzkich kowadłach, pokryte runami i innymi znakami magicznymi to widocznie najwspanialsza broń w rękach każdego wojownika, krążą nawet plotki, że przewyższająca swym kunsztem ostrza Wysokich Elfów.

Około 250 lat temu na polach kukurydzy w okolicach Urtak Moksi pojawiły się dziwne kręgi. Natychmiast rozeszła się plotka, że powstały one za sprawą Krasnali, które po pijaku zagubiły się nocą wśród pól.

Bardziej szanowani badacze stoją twardo na stanowisku, że Skrzaty rzeczywiście istniały, ale niestety wymarły. Jako prawdopodobną przyczynę ich wyginięcia podaje się uderzenie ogromnego meteorytu, który spowodował zawalenie się krasnoludzkich kopalni. Niektórzy uważają, że to raczej gwałtowna zmiana klimatu, a w rezultacie niedostatek zasobów żywności mógł być odpowiedzialny za wymarcie Krasnoludków. Znalezienie przyczyny nagłego zniknięcia całej rasy stanowi nawet większe wyzwanie dla naukowców niż uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czy gatunek ten w ogóle istniał.

  Czy krasnoludki istnieją?

Podczas wszystkich tych lat badań i studiów nigdy nie natrafiłem na żaden pewny dowód, że Skrzaty rzeczywiście istniały. Wszystkie ślady i znaleziska, takie jak próbki kości z Urtaku, okazały się albo źle zinterpretowanymi odkryciami, albo zwyczajną mistyfikacją. Nawet badania starożytnych ksiąg historycznych nie ułatwiają ostatecznej oceny. W związku z powyższym moje podejście do teorii Krasnali pozostaje sceptyczne. Jeśli Skrzaty istniały, to gdzie konkretnie? Jak zdołały ukryć swoje istnienie przed światem i gdzie się chowają? Czy istnieją kopalnie i tunele tak głębokie i długie, by ukryć całą rasę?

Często słyszymy pogłoski o tym, że ktoś widział Krasnoludki. Jednakże, w toku dalszego śledztwa, zwykle okazuje się, że prawdopodobieństwo takiego spotkania jest ściśle związane z ilością alkoholu pochłoniętą przez autora doniesienia, co czyni takie oświadczenie niezbyt wiarygodnym. Myślisz, że można polegać na takich źródłach? Osobiście bardzo wątpię.

Trudno udowodnić istnienie rasy, która nigdy nie istniała...CiekawostkiCzy wiesz, że patch 2.28 sprawia, że możesz grać w swoją ulubioną grę bez płyty?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.