Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Kuchnia orków
Księga druga: Kuchnia driad
Księga trzecia: Napoje w Ancarii
Księga czwarta: Etykieta i maniery przy stole
Księga piąta: Przewodnik po udanym ucztowaniu
Księga szósta: Przepisy starożytne i obceKsięga Czwarta: Etykieta i maniery przy stole

Księga 4


Etykieta i maniery przy stole

Napisano już wiele na temat dobrych manier i etykiety. A jeszcze więcej popełniono gaf i pomyłek. Wierzcie lub nie, ale naprawdę nie ma zbyt wielu innych okazji, żeby braki w przyzwoitej edukacji ujawniły się tak jasno, jak przy stole. Nieznajomość podstawowych zasad etykiety jest – co najmniej – krępująca. Niesławna „Fatalna Uczta”, która doprowadziła do „Wojny o peklowaną wołowinę”, to jeden z najbardziej znanych takich przypadków.
Dobre maniery przy stole to nie nauka energii T. Każdy powinien wiedzieć, jak się zachowywać przy jedzeniu i każdy powinien być świadomy różnic kulturowych, by uniknąć nie przyjemnych sytuacji.

Pierwszą, najbardziej oczywistą regułą, której należy przestrzegać, jedząc w towarzystwie innych ludzi, jest: wiedzieć, których sztućców należy użyć do danego rodzaju pokarmu.

Mięso nie wymaga korzystania z widelca. Po prostu kroimy je nożem i jemy rękami. Widelce służą do tego, by nadziewać na nie małe kawałki potrawy, które są zbyt gorące, żeby je dotykać rękoma.

Jeżeli naprawdę musisz użyć widelca, żeby podrapać się po plecach, niech to nie będzie ten, którym właśnie jesz. Zamiast tego grzecznie zapytaj sąsiada po lewej lub prawej stronie, czy używa swego widelca. Tylko w wypadku, gdy sąsiedzi rzeczywiście korzystają ze swoich sztućców, możesz podrapać się własnym widelcem.

Nigdy, przenigdy nie wycieraj rąk o obrus. Pod stołami zazwyczaj przesiadują wygłodniały psy i koty czekające na resztki. Żeby wyczyścić ręce, skorzystaj z ich sierści lub futra. W wypadku, gdy zwierzęta są niedostępne do usunięcia tłuszczu, możesz użyć własnego ubrania, włosów lub brody.

Jeżeli musisz beknąć, nie bekaj w kierunku własnego talerza. Uważa się za absolutny brak manier. Odwróć głowę w lewo lub prawo i beknij w stronę swego sąsiada. Gdyby się zdarzyło, że twym sąsiadem jest kobieta, przeproś. Natomiast, jeśli jest to mężczyzna, weź szklanicę i wznieś w jego kierunku toast. Jeśli jednak twym sąsiadem okaże się ork, po prostu mu przywal albo... bierz nogi za pas.

Grzebanie w zębach nożem jest zakazane. Resztki jedzenia należy wydłubywać wyłącznie widelcem.

Wznoszenie oficjalnych toastów to sprawa niezwykle delikatna i złożona. Istnieje z góry ustalona kolejność, ale nawet najbardziej uczeni ludzie czasem popełniają gafy, jeśli chodzi o pierwszeństwo przy ogólnych toastach. Opisywanie tutaj całego procesu zajęłoby nam zbyt dużo czasu, więc skupimy się na podstawowych założeniach. Pierwszy toast zawsze spełnia monarcha. Jeśli władca jest nieobecny, albo... jeśli nie mamy pewności, kto akurat się władcą, pierwszy toast należy do najwyższego rangą arystokraty. Kolejny toast powinien wznieść gospodarz wieczoru, następny najstarsza osoba przy stole, potem zaś osoba o najdłuższym i najbardziej imponującym nazwisku.

Jeżeli jesteś gościem na kolacji u orków, powinieneś wiedzieć, że za niegrzeczne uważa się niewzięci udziału w bijatyce po posiłku. Wzajemne okładanie się uchodzi za bardzo korzystnie wpływające na trawienie. Jeśli odmówisz wzięcia udziału w burdzie, gospodarze pomyślą, że nie smakowało ci jedzenie. A to jest obraźliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, orkowie nigdy nie jedzą warzyw i roślin. Jeśli na talerzu zauważysz coś zielonego, pamiętaj, to NIE jest sałatka, to przybranie posiłku. Lepiej tego nie jedz, jeśli chcesz uniknąć pewnych nieprzyjemnych konsekwencji.

Jeśli potrawy ci nie smakują, niepostrzeżenie wyrzuć je na podłogę pod stołem. Nie wkładaj ich na talerz sąsiada, kiedy ten odwróci głowę.

Minstrele śpiewający te swoje głupie piosenki podczas uczty rzeczywiście mogą być irytujący. Mimo to, atakowanie ich jest w najwyższym stopniu niestosowne. Tylko słabeusze zawsze uciekają się do przemocy! Osoby dobrze wychowane rzucają w nich resztkami jedzenie ze stołu.

Celowanie kawałkami pieczywa, winogronami i innymi potrawami w osoby siedzące po przeciwnej stronie stołu to popularna, zabawna gra towarzyska. Ale nie przesadzajmy! Zawsze należy się upewnić, że porcje nie są większe od kurczaka czy małej kaczki, oraz że jedzenie nie jest zbyt miękkie lub za twarde. Przynoszenie proc czy małych katapult do tego celu również wymaga wcześniejszego uzgodnienia.CiekawostkiCzy wiesz, że w Sacred Podziemia można dostać przedmioty z zestawów jako nagrodę za questy?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.