Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Kuchnia orków
Księga druga: Kuchnia driad
Księga trzecia: Napoje w Ancarii
Księga czwarta: Etykieta i maniery przy stole
Księga piąta: Przewodnik po udanym ucztowaniu
Księga szósta: Przepisy starożytne i obceKsięga Pierwsza: Kuchnia Orków

Kuchnia Orków

Już na pierwszy rzut oka widać, że kuchnia orków jest dość łatwa i nieskomplikowana. A dokładnie rzecz ujmując, nie znajdzie się w niej wielu szczegółowych i wypracowanych przepisów. Być może to jest właśnie jednym z powodów wzrastającej w ostatnich latach popularności potraw orków na cywilizowanych obszarach Ankarii. Ludzie mają dosyć wyszukanych, udziwnionych dań i chcą poznać smaki natury i dzikich terenów. Powrót do korzeni! Albo raczej powinniśmy rzec: Z powrotem do mięsa?
Obecnie w każdym większym mieście jest przynajmniej jedna restauracja serwująca potrawy z menu orków. Coraz więcej i więcej osób wydaje się lubić niezwykły i egzotyczny smak orkowego jedzenia w połączeniu z żywą sztuką kulinarną w postaci burd w barze, pożywiania się rękoma i bułatem oraz spuszczaniem łomotu kucharzowi po posiłku. Oczywiście potrawy w takich restauracjach są nieco zmodyfikowane i dostosowane do cywilizowanych standardów. Orkowie niekiedy jadają rzeczy, których większość ludzi w ogolę nie uznałaby za jadalne. Wiele z nich nie ma nawet swojej nazwy w naszym języku, a niektóre nawet w języku orków. Ta księga została napisana by dać ogólne pojęcie o sposobie gotowania orków, oraz by zainteresować czytelnika tym arcyciekawym i niezwykłym rodzajem żywności.
Istnieje kilka podstawowych zasad gotowania po orkowemu. Wielki szef kuchni ork Gkratulak przedstawił filozofię gotowania orków w swej (przyznajmy to: raczej krótkiej) książce „Jedzenie orków na co dzień” (wydanie trzecie).

„Zabij coś żywego i ugotuj to.”
Zauważmy, proszę, że w języku orków nie ma żadnego słowa na określenie „gotowania”. Odpowiadający mu termin „hthak” oznacza ogólny proces przygotowywania żywności. Jakość pożywienia w momencie jego spożywania nie ma większego znaczenia, podobnie jak rodzaj zjadanego zwierzęcia. Również usuwanie skóry, futra, piór czy łusek jest opcjonalne. Chociaż powyższy cytat jest - zgodnie z prawdziwym urokiem języka orków - dość krótkawy i lakoniczny, podstawowa zasada wciąż obowiązuje: kuchnia orków wymaga mięsa. Góry mięsa! Im więcej, tym lepiej. Bez mięsa nie istnieje po prostu żadne orkowe danie. Albo na odwrót: nie jest łatwo znaleźć w orkowej potrawie coś, co NIE JEST mięsem. Jest takie jedno orkowe powiedzonko: Karukh nah erak. Karuki toptzak an erak. (tłumaczenie: Jeśli się nie rusza - zajadaj. Jeśli się rusza - napadaj. Zabij, a potem zajadaj.)
Co do napojów, to kuchnia orków jest jeszcze prostsza i bardziej bezpośrednia. Orkowie piją piwo lub - jeśli są za mali na piwo (1-3 lata) - wodę. Jednakże po sutym ucztowaniu czasami lubią, popijać trunek o nazwie "Chuke", ale receptura tego alkoholu pozostaje tajemnicą, a sam napitek ogólnie uchodzi za trujący dla innych niż orkowie istot.
Teraz już, bez zbędnego przedłużania, chcemy przedstawić przepis na typowy, trzydaniowy, orkowy obiad. Życzymy przyjemnego gotowania. Wszystkie poniższe receptury zostały zaczerpnięte ze słynnej księgi Gkratulaksa. Ponieważ większość z nich jest zwyczajnie dość prosta, dla każdego dania zdecydowaliśmy się na wersję poszerzoną, zadowalającą współczesne gusta. Wersja dostosowana do wyrafinowanych podniebień smakoszy znajduje się zawsze pod oryginalnym przepisem.

Przystawka: Coś szybkiego z długimi uszami
Wersja oryginalna: Zabij coś szybkiego o długich uszach i ugotuj to.
Wersja wyrafinowana:
1 królik pokrojony na kawałki
1 cebula
2 i 1/4 kubka mąki
sól
pieprz
olej do smażenia

Zrumień cebulę na oleju. Obtocz kawałki królika w mące, soli i pieprzu. Wlej olej na patelnię, nałóż cebulę i królika. i smaż aż kawałki mięsa zarumienią się ze wszystkich stron. Wyjmij mięso, a z oleju i cebuli zrób sos, dosypując mąki. Kiedy sos pieczeniowy stanie się brązowy, dodaj trochę wody i włóż do niego z powrotem kawałki mięsa. Gotuj, póki sos nie zgęstnieje.

Danie główne: Coś szczeciniastego i kwiczącego
Wersja oryginalna: Zabij coś szczeciniastego i kwiczącego. Wyrwij kły. Ugotuj to.
Wersja wyrafinowana:
1 dzika świnia
50 cebul
10 główek czosnku
20 I piwa

Usuń z dzika skórę i powieś, by ściekła z niego zupełnie posoka. Rozkrój i wypatrosz – usuń jelita i inne wnętrzności. Wypchaj cebulą i czosnkiem. Nadziej na rożen i umieść nad ogniem. Piecz, obracając przez 9 – 10 godzin. Podczas pieczenia często polewaj tłuszczem zmieszanym z piwem. Dzika świnia będzie gotowa, kiedy gałki oczne zaczną z niej wypływać.

Deser: Coś gdaczącego
Wersja oryginalna: Zabij coś gdaczącego. Usuń dziób i stopy. Ugotuj to.
Wersja wyrafinowana:
1 kura
1/4 kubka cukru
1/2 kubka miodu
1/2 kubka gałki muszkatołowej
1/2 małej łyżki goździków
1/2 imbiru
1/4 kubka migdałów

Oskub kurę i usuń wnętrzności, głowę, stopy i organy. Do miski nałóż miodu, gałki muszkatołowej i cukru. Dobrze wymieszaj. Nadziej kurę przygotowaną mieszanką. Następnie włóż do pieca i pozostaw, by się piekła aż skórka zrobi się złoto-brązowa.CiekawostkiCzy wiesz, że w Ancarii żyje 10 smoków, z czego jeden jest przyjazny i nawet zleca zadania?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.