Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Kuchnia orków
Księga druga: Kuchnia driad
Księga trzecia: Napoje w Ancarii
Księga czwarta: Etykieta i maniery przy stole
Księga piąta: Przewodnik po udanym ucztowaniu
Księga szósta: Przepisy starożytne i obceKsięga Szósta: Przepisy starożytne i obce

Przepisy starożytne i obce

Niezliczone starożytne księgi i fragmenty zwojów są przechowywane w bibliotekach królestwa, jednakże tylko nieliczne z tych ksiąg dotyczą sztuki gotowania. Jedyne kopie, które przetrwały, to „Wielka księga pokarmów” autorstwa elfickiego Wysokiego Lorda Taurita z Graat – napisana w roku 829 dawnej ery – oraz „To, co widzisz, jest tym, co jesz” nieznanego ludzkiego arystokraty, napisana prawdopodobnie przed rokiem 600 dawnej ery. Obie księgi zawierają sporo raczej zaskakujących sugestii dotyczących jedzenia. Wiele składników byłoby dzisiaj trudno dostępnych, inne przepisy są wyjątkowo dziwaczne i dzisiaj zapewne nikt już nie zastanawiałby się nad wypróbowaniem ich rezultatów na własnej skórze. Ponieważ obie księgi zostały napisane w dość tajemniczym języku, trudność sprawia – albo staje się wręcz niemożliwym – przetłumaczenie całych ich fragmentów na współczesne języki Ankarii. Część zawartości wydaje się wręcz ginąć przy próbie tłumaczenia. Jednak księgi te są wielce interesujące, nie tylko dla miłośników gotowania. Stanowią współczesne dokumenty i pozwalają nam wejrzeć w historię naszego świata.

Wyjątki z „Wielkiej księgi pokarmów” Taurita z Graat, około roku 830 dawnej ery:

Goblin w sosie musztardowym
Zabij parę goblinów. Usuń głowy, dłonie i stopy. Usmaż gobliny na dużej patelni, z odrobiną soli, pieprzem, czosnkiem i kawałkami szynki. Kiedy skóra zbrązowieje, zdejmij korpusy z ognia. Do wody wrzuć cebulę posiekaną w talarki, podgotuj przez parę minut. Kiedy talarki zmiękną, zdejmij garnek z ognia. Weź szczotkę i musztardę. Nałóż musztardę na korpusy, dobrze rozprowadź, tak by dokładnie pokryć cała powierzchnię. Następnie weź przygotowany wcześniej sos cebulowy, polej nim gobliny i natychmiast podawaj. Jeżeli lubisz gobliny nieco bardziej pikantne, posiekaj pepperoni na bardzo drobne kawałeczki i użyj ich jako przyprawy do gamirowania dania.

Jajecznica z jaj harpii
Ukradnij 2-5 jaj harpii, wbij je do naczynia i rozmąć razem z przyprawami. Rozgrzej patelnię, rozpuść na niej trochę tłuszczu i wlej jajka. Mieszaj drewnianą łyżką aż do chwili, gdy jaja zaczną się ścinać, a następnie zdejmij patelnię z ognia i pozwól potrawie nieco przestygnąć. Podawaj jajecznicę z jaj harpii jeszcze ciepłą, z dodatkiem paru kromek chleba.

Gulasz z Olbrzymiej Lamy Drapieżnej
Zaproś paru przyjaciół i rozpracujcie Olbrzymią Lamę Drapieżną.
(Przydatna rada: Jedna Olbrzymia Lama Drapieżna wystarczy dla około 8 ludzi).
Bądź ostrożny, Lamy Drapieżne są stworzeniami wielce niebezpiecznymi. Niezależnie od okoliczności, unikaj ich toksycznej śliny i zawsze wkładaj ochronne gogle. Po zabiciu Olbrzymiej Lamy Drapieżnej ściągnij z niej skórę i usuń wszystkie wnętrzności. Oczyszczone truchło umieść następnie w dużym kotle, zalej wodą, i gotuj przez parę godzin. Kiedy mięso zrobi się szare, odstaw gar z ognia. Odsącz mięso, oddziel je od kości, pokrój na małe kawałki i włóż do garnka. Odstaw na jakiś czas i zajmij się przygotowaniem sosu. Do dużego gara włóż parę cebul, dodaj imbir, pieprz, gałkę muszkatołową, sól, ocet winny i trochę wina. Do tego wszystkiego dodaj parę kwart wody, wrzuć kilka suszonych wiewiórek i gotuj całość przez pół godziny. Zestaw z ognia, a potem weź pokaźną patelnię i nałóż na nią przygotowane wcześniej kawałki mięsa Iamy. Smaż parę minut, aż mięso zrobi się ciemnobrązowe. Dodaj je do sosu Dobrze wymieszaj i podawaj.

Bazyliszek w plastrach bekonu
Narzuć worek na głowę bazyliszka, a następnie go zabij. Obedrzyj bazyliszka ze skóry, usuń wnętrzności i napełnij truchło cebulą i jabłkami, dodaj soli, pieprzu i cynamonu. Tak przygotowanego bazyliszka owiń plastrami bekonu i ściśnij sznurkiem. Następnie zawieś całość nad ogniem i piecz przez 15 godzin (mięso bazyliszka jest dość odporne na wysokie temperatury, więc jego przygotowanie zajmuje dobrą chwilę). Danie podawaj jeszcze gorące, ale pamiętaj, by unikać kontaktu wzrokowego z potrawą.
Oczywiście, wszystkie te przepisy wydają się nieco dziwaczne, w rzeczywistości zaś niektóre z nich są dość niezwykłe. Z tego też powodu księga jest uznawana przez niektórych historyków za mistyfikację i żart. Inni podejrzewają nieudolne tłumaczenie fragmentów napisanych tajemniczym językiem. Jednakże, nawet najznamienitsi badacze ostrożnie dobierają słowa, jeśli chodzi o starszą z ksiąg „To, co widzisz, jest tym. co jesz”. Najstarsze fragmenty tej książki zostały znalezione podczas wykopalisk w starożytnych ruinach siedziby Wysokich Elfów. Stan znaleziska jest raczej zły, wiele stronic zostało całkowicie zniszczonych, a pozostałe znacznie uszkodziła woda. Co więcej, księgę napisano w bardzo starym ludzkim dialekcie, który przez wieki zupełnie wymarł. Mimo wszystko, niektóre części księgi zostały rozszyfrowane i skopiowane.
Wyjątki z „To, co widzisz, jest tym, co jesz" nieznanego autora, około roku 600 dawnej ery:

Płonąca tarta z Wampira
1-2 wampiry
1 osinowy kołek
55 główek czosnku
3 cebule
pietruszka
absynt

Wbij osinowy kołek w serce wampira. Pozostaw kołek w ciele, by go sparaliżować. Umieść wampira w obszernym naczyniu wraz z czosnkiem, cebulą, absyntem i niewielką ilością pietruszki. Poczekaj na wschód słońca, a następnie umieść naczynie tak, by przez niecałą minutę padało na nie światło dnia (przez pół minuty, jeśli wolisz wampira średnio wypieczonego).

Potrawka z Wiewiórki
50-60 wiewiórek
10 galonów wody
3 pomidory
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
tymianek

Wrzuć wiewiórki do dużego garnka. Pokrój pomidora na małe kawałeczki, dodaj je do wiewiórek, potem dolej wody i gotuj wszystko przez godzinę, ciągle mieszając dużą chochlą. [uwaga tłumacza: chochla = dawny termin na określenie dużej łyżki wazowej]
Jak tylko potrawa zgęstnieje, dodaj sól, pieprz, gałkę muszkatołową i tymianek. Jeszcze raz zamieszaj chochlą i dodaj ponownie soli do smaku.
Potrawkę z wiewiórek podawaj na gorąco, przybraną łyżką śmietany.

Magiczne Skarabeusze w cieście
20 skarabeuszy
mąka pszenna
jajka
cebula
pepperoni
cukier
sól

Zbierz 20 magicznych skarabeuszy, usuń skrzydła i czułki. Do miski wsyp mąkę, dodaj jajka i trochę wody. Wymieszaj dokładnie aż do uzyskania jednorodnego, rzadkiego ciasta. Pokrój kilka cebul i pepperoni na małe kawałki i dodaj je do ciasta. Następnie zanurzaj chrząszcze po kolei w cieście, formując pączki z nadzieniem z jednego skarabeusza każdy. Piecz pączki na ogniu, aż staną się brązowe z wierzchu Następnie odstaw, udekoruj solą i cukrem. Aby złagodzić raczej ostry smak chrząszczy, potrawę podawaj z kwaśną śmietanką i octem.

Od wydawcy:
Nawet najśmielszy czytelnik zgodzi się, że receptury te są bardzo dziwne. Nie polecamy ich wypróbowywania na własną rękę. Wydawca nie bierze na siebie odpowiedzialności za żadne szkody psychiczne i ubytki na zdrowiu, spowodowane zastosowaniem powyższych przepisów. Niemniej jednak, jeśli jesteś wystarczająco "odważny", by wypróbować którąś z receptur, czekamy na twoją opinię.CiekawostkiCzy wiesz, że Smok bagienny Acutami, we wcześniejszych wersjach gry nazywał się Relerissith?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.