Napoje w Ankarii
Wiele różnorakich napojów można znaleźć (i zamówić) w tawernach Ankarii. W przeciwieństwie do jedzenia, wydaje się, że różne kultury i rasy świata wpływały na siebie wzajemnie, jeśli chodzi o napoje. Może poza orkami, mającymi dość ubogi wachlarz napojów (właściwie tylko piwo i wodę), wszystkie rasy dzielą pasję i mają swój wkład w różnorodność napitków. Na przykład herbatę pierwsze wymyśliły i konsumowały Driady, ale szybko przejęły ją i inne rasy, a teraz ludzie na całym świecie piją ją w domach. Woda jest jednym z najbardziej naturalnych płynów i jednocześnie podstawowym składnikiem większości napojów. Jedyny wyjątek to soki owocowe i wino.
Miód pitny
Napój ten jest warzony na miodzie. Całkiem sporo różnych smaków miodu pitnego jest znanych na terenie Ankarii, niektóre z nich to napoje sezonowe, inne to po prostu regionalne odmiany. Jednakże wszystkie one mają jedną cechę wspólną: połączenie miodu i alkoholu może mieć fatalne skutki dla nieostrożnego konsumenta.
Cytrynowy miód Driad
Odmiana miodu pitnego pochodząca z południowej części świata. Wynalezienie tego niezwykłego rodzaju miodu przypisuje się Driadom. Jego świeży smak stanowi przyjemny kontrast z raczej ciężkim aromatem miodu.
6 rozwodnionych kwart wina
1/2 uncji całej gałki muszkatołowej
skórka z 1 cytryny
1 kwarta miodu
miąższ z 2 - 3 cytryn
sok cytrynowy
Oczekiwanie: 1 miesiąc
Do jednej kwarty miodu dodaj sześć kwart rozwodnionego wina, pół uncji gałki muszkatołowej, skórkę cytryny i miąższ z dwóch owoców. Wszystko razem zagotuj. Kiedy szumowiny już opadną na dno, zdejmij napój z ognia i pozostaw, by ostygł. Wyciśnij następnie do wywaru sok z pozostałej cytryny. Miód cytrynowy będzie gotów w przeciągu niecałego miesiąca.
Miód goździkowy
Dość prosty, ale smaczny napitek. Silny aromat goździków i imbiru nadaje mu słodkiego posmaku. Miód goździkowy jest szczególnie popularny w sezonie zimowym, kiedy zazwyczaj podaje się go na gorąco.
3 funty miodu
1 galon wody
1/2 uncji korzenia imbiru
goździki
kwiat muszkatołowy rzepik pospolity
Oczekiwanie: 2 do 3 miesięcy.
Rozpuść i zagotuj trzy funty miodu w galonie wody. Jak tylko zacznie wrzeć, dodaj pół uncji imbiru, trochę goździków, kwiat muszkatołowy i niewielką ilość rzepika pospolitego. Następnie gotuj przez godzinę, cały czas szumując, ponieważ z dna będzie się podnosiło sporo mętów. Odcedź i zlej płyn do innego naczynia. Pozostaw do ostygnięcia. Poczekaj aż na wierzchu zbierze się ciemny osad i pozostaw miód, aby dojrzewał przez kolejne dwa do trzech miesięcy.
Piwo
Z pewnością najpopularniejszym napojem alkoholowym w Ankarii jest piwo. Od szlachetnych tawern Thylysium po nadbrzeżne bary portowe, wszędzie, jak okiem sięgnąć sprzedawane są ogromne ilości piwa. Piwo jest stosunkowo łatwo uwarzyć - tak wiec można je sprzedać po sensownej cenie. Oczywiście, podobnie jak w przypadku miodu, istnieją niezliczone odmiany smakowe tego napoju, różniące się przy tym mocą.
Słabe piwo
Na 2 i 1/2 galonów piwa:
4 2/3 funtów słodu
1 1/2 funta owsa
13 kwart wody
1 puchar drożdży
1/4 uncji drobnych wiórów dębowych
Zagotuj wodę, potem pokrusz słód i zmieszaj go z owsem, ale na sucho, bez dodatku wody. Umieść kadź filtracyjną w pobliżu pieca. Do kadzi wlej dwie kwarty wody, a następnie wsyp całe suche zboże. Powoli zalej ziarna trzema kolejnymi kwartami wrzącej wody, nakryj kadź pokrywą i pozostaw na parę minut. Dodaj jeszcze jedną kwartę gotującej się wody, ponownie opuść wieko i pozostaw na kolejne 20 minut. Podnieś pokrywę i dokładnie wszystko wymieszaj. Konsystencja powinna być dość gęsia. Ponownie zamknij pokrywę i pozostaw do ostygnięcia na dwie godziny. Otwórz kadź i wmieszaj jeszcze trzy kwarty wrzącej wody. Po zamieszaniu, jeszcze raz zamknij i odstaw na pół godziny. Wreszcie dodaj pozostały wrzątek i dobrze wymieszaj. Odcedź brzeczkę, bądź skrupulatny i upewnij się, że większość płynu została odzyskana. Zamknij kadź fermentacyjną i pozostaw brzeczkę, by się schłodziła przez noc. Dodaj do brzeczki drożdży, wstrząśnij i wymieszaj. Pozwól piwu fermentować przez jeden dzień. Drożdże niechybnie zaczęły działać i właściwy proces powinien juz się toczyć. Zagotuj wióry dębowe w kubku wody. Zdejmij z ognia jak tylko woda zbrązowieje i pozostaw do przestygnięcia. Odlej nieco wody. a resztę wywaru ponownie zagotuj. Następnie dodaj go do brzeczki i pozwól fermentować przez kolejnych parę dni.
|