Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi





Księga pierwsza: Ogólny konspekt o magii traktujący
Księga druga: Magia ognia
Księga trzecia: Magia zimna
Księga czwarta: Magia trucizn
Księga piąta: Energia-T
Księga szósta: Zakazana magia



Księga Pierwsza: Ogólny konspekt o magii traktujący

Księga pierwsza


Ogólny konspekt o magii traktujący

Od ponad pięciuset lat zgłębiam tajniki magii i stoję na cienkiej granicy między niemalejącym, pragnieniom wiedzy, a świadomością, iż nawet życie wieczne nie wystarczyłoby na odkrycie arkanów tej mocy.

1. Esencja

Cała magia tego świata pochodzi z magicznej esencji. Energia ta przepełnia wszystko. Nigdy nie ustaje. Nie można jej ani pochwycić, ani wyjaśnić. Każda nacja i każda osoba używa esencji w ten czy inny sposób. Poczynając od prymitywnych czarów, używanych przez szamana koboldów i na potężnych, elfich rytuałach przyzwań kończąc - wszyscy, wszędzie czerpią z esencji... Niektórzy świadomie, niektórzy nie.

Wiele kultur wprowadziło dystynkcję magii na dziedziny i dyscypliny. Nawet najbardziej obszerne badania nie uchroniły nas od uciekania się do takich ułatwień. Wobec powyższego, posługujemy się terminami takimi jak: magia ognia, magia zimna, magia przywołań... A dziś nawet magia trucizn, którą należy traktować jako odrębną dziedzinę. Mimo to, wiemy dziś aż za dobrze, że takie podziały są niczym więcej, niźli marnymi próbami sklasyfikowania czegoś, co jest poza wszelką kategoryzacją. W rzeczywistości, dystynkcje te stanowią przeszkodę, ilekroć przychodzi do przekształcania esencji w nowe zaklęcia.

Esencja jest w Ankarii energią wszechobecną, choć jej pokłady różnią się w zależności od regionu. Jak dotąd, nikomu nie udało się wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Dla możliwości określenia takiego zjawiska ukuto terminy: "akumulacji esencji" oraz "rozproszenia esencji". Jeżeli więc mag użyje zaklęcia w pobliżu miejsca akumulacji esencji, wymagać to będzie dużo mniej energii do przemiany, niźli rzucenie czaru w miejscu rozproszenia esencji. Do tej pory nie udało się odkryć miejsca, w którym esencja nie występowałaby, ale niemilknące pogłoski mówią o smokach znających takie lokacje (co rzekomo stanowi powód ich przybicia do Ankarii). Podczas mych długoletnich badań nie udało mi się jednak potwierdzić tych teorii.

2. Przekształcanie

Odkrywanie i badanie zaklęc nie stanowi prawdziwej sztuki magicznej. Sztuką jest używanie esencji podług własnej woli i umiejętność jej przekształcania. Oczywiście nie należy to do rzeczy łatwych. Jedynie kilkorgu osobom dane było posiąśc taki talent - większość nie potrafi wpływać na esencję. Przeprowadzone pod tym kątem badania stwierdzają, iż jedynie 1 na 3000 Elfów Wysokich posiada taką zdolność. Ci, którzy faktycznie potrafią manipulować esencją, mają przed sobą długą i mozolną drogę, nim nauczą się wykorzystywać magiczne moce w sposób pożądany i efektywny. Magia stanowi rezultat idealnego połączenia dwóch mocy: tej z esencji oraz tej, którą dysponuje mag. Tylko w ten sposób można wywołać magię!

Jakowoż, nawet takie świeckie stwierdzenie ma swoje granice. Zawsze istnieć będą dziedziny nieosiągalne poprzez byle umiejętność łączenia esencji i talentu przekształcania. Najbardziej charakterystycznym tego przykładem jest nekromancja. Mimo iż ożywianie martwych istot jest możliwe, to stworzenie nowego życia za pomocą magii - już nie. Esencja zawsze oznacza zmianę "status quo". W swym wzorcowym dziele z roku 974 (dawnej ery) zatytułowane "Lex Magica", Delaeniel opisał ten czynnik jako "zasadę rekonstrukcji".

3. Lex Magica

"Jakże niepoprawna jest myśl narzucająca podział magii na dziedziny. Jakież żałosne jest chowanie się za takim tworem. Jakże godna ubolewania jest taka naiwność, bowiem przyczyni się ona do nieuchronnej porażki"

Delaeniel Starszy

"Lex Magica" to zapewne najobszerniejsze dzieło traktujące o magii. Jego autor- Delaeniel Starszy - spisał systematyczny wykaz wszystkich znanych aspektów magicznych. Główną część jego pracy stanowi transkrypcja wszystkich praw magii. Mimo że "Lex Magica" ma ponad 1200 lat, informacje w niej spisane są nadal aktualne. Delaeniel był pierwszym, który zauważył, że magia funkcjonuje ponad narzucanymi jej podziałami, oraz że jej kategoryzowanie jest wyłącznie wymysłem osób, które parają się magią. W tamtejszym okresie, była to pionierska myśl.



Ciekawostki







Czy wiesz, że w Sacred Podziemia można dostać przedmioty z zestawów jako nagrodę za questy?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka Snów



Valid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.