Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Przedmowa
Księga druga: Miecze
Księga trzecia: Miecze dwuręczne
Księga czwarta: Władanie dwoma rodzajami broni
Księga piąta: Łucznictwo
Księga szósta: Energia-TKsięga Czwarta: Władanie dwoma rodzajami broni

Księga Czwarta


Władanie dwoma rodzajami broni

"Tarcze są przeceniane"
Armantin w swej książce "Sztuka władania dwoma mieczami" (napisane w 529).

Najstarszy dokument traktujący o walce z użyciem dwóch rodzajów broni pochodzi sprzed 1300 lat. Niewielka ilustracja z tego elisithiańskiego manuskryptu przedstawia uzbrojoną w dwa długie miecze Serafię, która staje w obronie Karnaka. Liczni herosi oraz mistrzowie oręża również używali tego stylu walki podczas pojedynków, bitew czy turniejów. Najbardziej znaną postacią używającą tej techniki jest bez wątpienia Armantin Tarabath – generał cesarza Turiama III z okresu Sześciorga Wojen. Każdy uczeń studiujący walkę dwoma mieczami naśladuje zasady i techniki Armantina, które ten zapisał w swoim sławetnym dziele, zatytułowanym: "Sztuka władania dwoma mieczami". Ze względu na ogromny wpływ Tarabatha na walkę mieczami, technikę tę zwykło się nazywać "stylem armantina" lub skrótowo – "armantinem".

Dzierżenie broni w obu rękach bez wątpienia stanowi o agresywnym stylu walki. Wojownik walczący stylem armantina wyzbywa się ochronnego elementu, jakim jest tarcza, na rzecz dodatkowego miecza, co automatycznie określa jego styl walki i obronną taktykę. Niezdolność do blokowania powoduje, iż wojownik nie może dać się zepchnąć do pozycji defensywnej. Zamiast tego, będzie próbował zabić swego przeciwnika w jak najkrótszym czasie, zasypując go ogromną ilością łączonych z niezwykłą szybkością ciosów, co sprawi, że zarówno broń, jak i tarcza przeciwnika będą nieustannie absorbowane. Dobry użytkownik stylu Armantina będzie próbował zmusić swego oponenta do wykonania tarczą ruchu, który w końcu pozostawi lukę w gardzie.

Walka Armantinem wymaga wytężonych treningów. Obie ręce winny być jednakowo sprawne i wyćwiczone. Jeżeli jedna ręka nie jest w stanie zadawać ciosów w takim samym tempie, co druga, przewaga płynącą z dodatkowej broni będzie znikoma i pozostawi wojownika z kiepską osłoną w postaci niewykorzystanego miecza. Jedynie prawdziwie oburęczni wojownicy potrafią w pełni wykorzystać potencjał płynący ze stylu Armantina. Technika ta nie opiera się jednak w wyłącznej mierze na ćwiczeniu rąk. Poruszanie się i balansowanie są równie ważne. Choć walka opierająca się na wykorzystanie oręża i tarczy potrafi być niezmienna, to wojownik korzystający z Armantina musi mieć swobodę ruchu, aby móc balansować ciałem podczas wyprowadzania kombinacji ciosów.

"Twoje ręce mogą zadać decydujący cios, lecz to twe nogi wygrają walkę."
Armantin w swej książce "Sztuka władania dwoma mieczami"

Oczywiście, styl Armantina nie ogranicza się do wykorzystywania dwóch mieczy (choć sam Armantin nigdy nie użył innego oręża). Istnieje wiele możliwych połączeń oręża, jak np.: miecz i topór, miecz i sztylet, dwa topory, buława i miecz itd. Mimo iż kombinacja zadawania rana miażdżonych i ciętych może się okazać pomocna w niektórych walkach, większość wojowników skłania się jednak ku używaniu broni tego samego rodzaju, ponieważ łatwiej w ten sposób opanować płynność ruchów.

"Wojownik władający dwoma rodzajami broni powinien dobierać możliwie najdłuższy oręż, jakim tylko może się swobodnie posługiwać. Ważnym jest wszak, by zaatakować przeciwnika, nim ten będzie miał okazję dostatecznie się do nas zbliżyć. Zawsze staraj się przejąć inicjatywę i próbuj wyeliminować przeciwnika, gdy tylko znajdzie się w zasięgu twej broni"
fragment ze "Sztuki władania dwoma mieczami".CiekawostkiCzy wiesz, że aby tereny bagna Azzchabragh były dostępne musisz walczyć co najmniej pięć razy na arenie w Gloomoor?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.