Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Przedmowa
Księga druga: Miecze
Księga trzecia: Miecze dwuręczne
Księga czwarta: Władanie dwoma rodzajami broni
Księga piąta: Łucznictwo
Księga szósta: Energia-TKsięga Druga: Miecze

Księga druga


Miecze

"Dzień, w którym stracę szacunek dla swojego miecza będzie dniem mej zguby".
Nuagin Thedoilin, elfi fechtmistrz

Pod wieloma względami miecz można uznać za króla oręża. W rękach biegłego wojownika miecz jest niewątpliwie śmiertelnym narzędziem. Żaden pancerz nie przeciwstawi się dobrze wymierzonemu uderzeniu mieczem. Gdy dwa miecze spotykają się w bitwie, tylko ten, który włada nim sprawniej, odejdzie zwycięsko. W starciach z użyciem mieczy nie ma miejsca na szczęśliwy traf.
Umiejętna walka mieczem wymaga trzech różnych sprawności: szybkości, precyzji i siły. Dobry fechtmistrz nie musi mieć jednakowo rozwiniętych wszystkich trzech sprawności. Jakiekolwiek dwie z trzech z nich i tak stworzą przyzwoitego wojownika. Wybór rodzaju miecza jest wysoce uzależniony od samego szermierza. Jeśli jest on dostatecznie silny, a przy tym precyzyjny, może śmiałosięgnąć po długi, ciężki miecz. Natomiast wojownik odznaczający się zwinnością i precyzją wybierze prawdopodobnie lżejsze ostrze.
Istnieje wiele różnych typów mieczy.

Krótki miecz

Krótki miecz to broń o niewielkim rozmiarze, potrafiąca zadać celowi druzgocące obrażenia w wyniku siły zwyczajnego uderzenia. Krótkie miecze mają zazwyczaj ostre czubki, aniżeli całą klingę. Z uwagi na ich zredukowaną długość, krótkie miecze stanowią doskonałą broń do walki na bardzo małym dystansie, jak walka w pomieszczeniu czy podczas oblężenia. Krótki miecz to idealna broń dla wojownika łączącego w sobie szybkość i precyzję.

Pałasz

Pałasze to większe odpowiedniki krótkich mieczy. Podobnie do swych mniejszych wersji, pałasze nie mają zbyt ostrej klingi, ale dzięki swej masie potrafią przebić się przez większość pancerzy. Władanie pałaszem wymaga dużej wytrzymałości i siły, tak jak zapanowanie nad ostrzem wymaga wielu treningów i umiejętnego wykorzystania pędu wyprowadzanego ciosu.
Pałasze to oręż odpowiednia dla wojowników łączących w sobie siłę i precyzję.

Długi miecz

Długi miecz to po prawdzie najdłuższy rodzaj ostrza ze wszystkich mieczy jednoręcznych. W przeciwieństwie do krótkiego miecza i pałasza, długi miecz ma bardzo ostrą klingę i jest w stanie zadawać zarówno rany cięte, jak i miażdżone. Długość tego miecza czyni z niego idealny oręż pojedynkowy. Władanie długim mieczem wymaga jednak iście fechmistrzowskich zdolności.
Przeważnie wojownicy łączący siłę ze zwinnością, wybiorą ten oręż.

Miecz półtoraręczny

Miecz ten jest zbyt wielki, by móc zaliczyć go do broni jednoręcznej, a zarazem zbyt mały, by nazwać go mieczem dwuręcznym. Wojownicy o wysokiej sile są w syanie dzierżyć ten oręż jednorącz. Walka mieczem półtoraręcznym, w wyjątkowy sposób łączy w sobie techniki walki bronią jedno- i dwuręczną. Umiejętność utrzymania go jednorącz znacząco zwiększa ilość możliwych do wyprowadzenia ciosów. Mimo iż siły uderzenia tego miecza nie ma co przyrównywać do tej, którą uzyskuje się przy użyciu broni dwuręcznej, to jednak miecz półtoraręczny zadaje największe obrażenia w klasie mieczy jednoręcznych.

Wykuwanie miecza

Dekady badań, zbieranie doświadczeń i uczenie się są niezbędne każdemu, kto chce stworzyć dobry miecz. Stal musi być idealna - wytrzymała, a zarazem dająca się kształtować. Środek ciężkości winien być dokładnie wyważony. Jeżeli wykuty miecz choć odrobinę wychyli się w którąś ze stron, będzie niczym więcej niż bezużytecznym kawałkiem metalu. Najznamienitsze miecze Ankarii wywodzą soe z północnego Artamarku, gdzie wiekowa tradycja wytwarzania oręża bierze swe początki jeszcze od Turiathina - legendarnego fechmistrza i kowala, który żył 580 lat temu. Zaledwie kilka mieczy wykutych przez Turiathina oparło się wiekom, by przetrwać do dziś, lecz każdy z nich jest bezcenny.

Pogłoski mówią, że Turiathim napisał książkę, w której zawarł wszystkie doświadczenia oraz sekrety związane z wykuwaniem mieczy. Lektura ta znajduje się podobnież w skarbcu gildii kuśnierskiej, znajdującej się nad Bramami Artamarku. Inni twierdzą natomiast, że taka księga nigdy nie istniała, i że cała spuścizna po sławetnym kowalu była przekazywana ustnie. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, iż miecze z Artamarku są niespotykanej jakości i jeśli kogokolwiek tylko stać na zakup takiego miecza, śmiało może rzec, iż wszedł w posiadanie najpotężniejszej broni Ankarii.CiekawostkiCzy wiesz, że Krasnolud, jako jedyna postać w Sacred nie może jeździć konno?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.