Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Przedmowa
Księga druga: Miecze
Księga trzecia: Miecze dwuręczne
Księga czwarta: Władanie dwoma rodzajami broni
Księga piąta: Łucznictwo
Księga szósta: Energia-TKsięga Piąta: Łucznictwo

Księga piąta


Łucznictwo

"Łuk jest niczym kot. I jednego, i drugie posiada własną wolę, której nie ugniesz. Aby móc panować nad łukiem, musisz go wpierw zrozumieć. Aby go zrozumieć, musisz pozwolić, by nad tobą zapanował."
Seribas Whitelock, Mistrz Łucznictwa

Łucznictwo jako nauka

Łuki stanowią idealne połączenie idealnych materiałów. Giętkość łuku przekazuje przyspieszenie na cięciwę, a ta z kolei przenosi je na ciężar wykonanej z drewna i stali strzały. Istotą łuku, która czyni z niego zabójczą bron, jest różnorodność materiałów w nim stosowanych.

Interesującym faktem jest, iż łuki występują w historii każdej kultury Ankarii. Nie udało się jednak określić, która z ras lub nacji wynalazła tą broń jako pierwsza. Wiele hipotez skupia się wokół tego zagadnienia. Niektórzy historycy twierdzą nawet, że łuki to wynalazek orków.
Jeden z najstarszych dowodów łucznictwa został odnaleziony podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na starożytnym cmentarzysku ludzi. Wygrzebane z grobów przedmioty, które chowano wraz ze zmarłymi, wskazywały na to, iż mieszkańcy ówczesnej wioski byli niezwykle zamożni. Jeden grób różnił się jednak zawartością od pozostałych. Zamiast podobnej ilości przedmiotów, co w innych mogiłach, archeolodzy znaleźli w nim jedynie trzy groty strzał. Trochę czasu upłynęło nim historycy doszli do wniosku, iż w tym przypadku groty strzał nie były przedmiotami, z którymi pochowano denata lecz stanowiły przyczynę jego zgonu.

W całej historii Ankarii żadna broń nie ewoluowała tak jak łuk. W zmierzłych czasach był on słabym i zawodnym narzędziem do polowania na mniejszą zwierzynę. Jednak poprzez kolejne wieki, Wysokie Elfy – w szczególności Driady – rozwinęły i opanowały technikę jego używania do perfekcji, zmieniając łuk w najpotężniejszą broń, jaką widziano na oczy. Wytwarzane ze specjalnego drewna, zwanego "Nyugharii" (z języka Driad: "duch lasu"), driadyczne łuki cechują się dalekim zasięgiem rażenia i niebywałą precyzją posyłanych strzał. Porządnie wykonany driadyczny łuk jest jedyną bronią dystansową zdolną przebić osłaniającą smocze serce łuskę.

Elfie łuki wytwarza się głównie z drewna cisowego. Typowy elfi łuk jest dłuższy od swego driadycznego odpowiednika i prawie tak samo (choć nie do końca) mocny. Mankament ten jest jednak niwelowany przez fakt, iż elfie strzały są powszechnie uznawane za najlepsze, jakie można dostać. Biegłość elfach kowali jest wciąż niedościgniona, a jakość wykonywanych z ich stali grotów do strzał zmienia wszystko – tysiące rażonych nimi orków nie może niestety temu zaświadczyć.

Łucznictwo jako sztuka

"Pragniesz osiągnąć perfekcję? Nie oszukuj się. Życie to za mało, by opanować sztukę władania łukiem."
Senbas Whitelock do swego ucznia

Łuk to najskuteczniejsza broń do eliminacji wroga. Ułóż strzałę, napnij cięciwę, puść i obserwuj jak strzała rafia w cel. Łuki potrafią z absolutną precyzją i w bezgłośny sposób sięgać celów na długim dystansie – tak długim, że twój przeciwnik nie będzie miał nawet okazji, by się do ciebie zbliżyć.

Nie tak szybko jednak! Daleka droga jeszcze, nim ta wizja stanie się rzeczywistością.
Przed tobą niezliczone godziny treningu, jeżeli chcesz się szczycić mianem łucznika. Jedynie najbardziej utalentowani zostaną okrzyknięci mistrzami łucznictwa. Sztuka ta wymaga połączenia zarówno sprawności fizycznej jak i umysłowej. Duża zręczność, bystry wzrok, umiejętność koncentracji i szybki refleks są tu jednakowo ważne.

Łucznictwo na polach bitew

Armia wyszkolonych łuczników jest w stanie przesądzić o losach bitwy, a nawet wojny. Historia Ankarii pamięta wiele takich przypadków, kiedy łucznicy byli czynnikiem decydującym o zwycięstwie. Posiadanie łuczników na podorędziu to jednak nie wszystko. By wykorzystać ich pełen potencjał, potrzebna jest znajomość taktyki. Łucznicy są słabi, gdy przeciwnik znajduje się w odległości pozwalającej na atak wręcz. Dlatego też osłanianie ich w bitwie jest kluczowe. Bardzo istotnym jest, by dawać łucznikom tyle czasu, ile to tylko możliwe, ponieważ więcej czasu to więcej wystrzelonych w kierunku wroga strzał.
Aby pozostać tak mobilnym jak to możliwe, łucznicy noszą zazwyczaj lekkie pancerze, co pozwala im na unikanie bezpośrednich starć z ciężko opancerzonym przeciwnikiem. Nawet podczas oblężeń, kiedy ta ciężka piechota staje się nieużyteczna, łucznik stanowi przydatną jednostkę, ponieważ potrafi strzelać płonącymi strzałami i eliminować pojedyncze cele na dystans.CiekawostkiCzy wiesz, że możesz wybrać dla postaci tylko 8 umiejętności, spośród 15 dostępnych dla danej klasy?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.