Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Skasowana
Jak uporać się z nieumarłym – poradnik
O zachowaniu się przy smokach
Trolle
Księga piąta: SkasowanaKsięga Trzecia: O zachowaniu się przy smokach

O zachowaniu się przy smokach

Smoki to bez wątpienia jedne z najbardziej fascynujących stworzeń tego świata. Wyróżniają je nie tylko imponujące rozmiary, lecz także fakt, że są wrażliwymi istotami. Ich postura budzi zarówno strach, jak i podziw, i wymaga należytego szacunku. Ich ciała potrafią osiągnąć długość 500 i wysokość 350 kubitów kanaryjskich. Nie sposób jednak uzyskać dokładnego pomiaru ich ciężaru, bowiem nikomu nie udało się nakłonić smoka do wejścia na wagę (cóż... na urządzenie pomiarowe w tym wypadku). Kilkoro spragnionych przygód przypłaciło swą ciekawość życiem, gdy chcieli odkryć, ile taki smok, a konkretniej smoczyca, waży.

Zarówno pochodzenie, jak i powód osiedlenia się smoków w tym wszechświecie nie są znane. Wiadomo jednak, iż to tu – w Ankarii – znalazły sobie schronienie przed resztą prozaicznego świata. Spotkanie ze smokiem należy do niezwykle rzadkich doświadczeń, więc ważnym jest, by – na wszelki wypadek – odpowiednio się do niego przygotować. Nie jest regułą, iż smoki są wrogo nastawione do innych stworzeń. Prawdą jest natomiast, że są to istoty dość dziwaczne, a ich usposobienie jest ekscentryczne. Pozornie błaha uwaga lub niewielki gest są w stanie wywołać smoczy gniew. Te omyłki są z reguły do uniknięcia, choć najczęściej kończą się śmiercią.

Smoki to bezsporne stworzenia próżne, które przejawiają podatność na komplementy i pochlebstwa. Z drugiej jednak strony, nie tolerują sprzeciwów i krytyki i postrzegają je jako afront. Każdy, kto wda się w dysputę ze smokiem, winien mieć te zasady na względzie. Radzimy wtedy ostrożnie dobierać słowa! Uwag patronizujących – nawet jeśli ich protekcjonalny ton miałby być zamierzony – powinno się unikać jak ognia.

Naturalnie, wszystkie smoki otacza aura arogancji. Przeważnie postrzegają siebie jako istoty lepsze i, co za tym idzie, traktują resztę istnień jako niższe stanem. Mając do czynienia ze smokiem, zawsze o tym pamiętaj i postępuj ostrożnie.

Jedną z największych słabości smoków jest ich ciekawość. Zawsze interesuje je to, co nieznane, więc możesz to odwrócić to swoją korzyść.

Woń ciała – bardzo drażliwy temat. Jakby na to nie spojrzeć, smoki po prostu trącą! W głównej mierze otacza je fetor zgnilizny, siarki i zwęglonych ciał. Musisz umieć się kontrolować, by móc zapanować nad odruchem wymiotnym. Umiejętność ta jest niebywale ważna. Ponadto nie wolno ci zatykać nosa, ponieważ zostanie to odebrano jako obelga.

Smoki żywią się ludźmi. Wiele ze smoków więzi nawet swe przekąski w klatkach. Widok tych biednych istot, latami wegetujących pośród własnych ekskrementów, nie należy do najprzyjemniejszych. Mimo to, nigdy nie odmawiaj przekąski ponieważ smoki nienawidzą, gdy odrzuca się ich poczęstunek czy zaproszenie.

Smoki oczekują szacunku i uprzejmości. Nie spodoba im się, jeśli zaczniesz się podlizywać lub spróbujesz się z nimi „zbratać”. Chociaż smoki to nie elfy, to jednak elfie zachowania są im znane i potrafią je zaadaptować wedle własnych potrzeb.

„Beltorak poderwał się ze snu, gdy kapral wszedł do namiotu. Potrzeba mu było jedynie chwili, by zorientować się w sytuacji.
‘Czy już czas?’ – spytał.
Kapral skinął głową.
Wkrótce potem, niewielka grupa oddelegowanych gotowa była do wymarszu. Bełtorak upewnił się jeszcze, czy przesyłka, którą w imieniu Imperium ma dostarczyć smokowi, jest bezpiecznie przytwierdzona do jego paska. W końcu grupa ruszyła w kierunku wzgórza.
Beltorak nie był urodzonym dyplomatą. Raz kolejny zadawał sobie pytanie, dlaczego to właśnie jemu powierzono owo zadanie. Negocjacje ze smokami w sprawie niewielkiego przesunięcia granic nie były dla niego chlebem powszednim. Uważał, iż byli inni – bardziej nadający się do tej misji. Gdy już dotarli na wyznaczone miejsce spotkania, ich oczom ukazał się usadowiony na wysuniętej skale smok. Bestia jedną łapą wspierała sobie głowę, wykorzystując pazury drugiej do skrobania jakichś symboli w kamieniu, a jednocześnie obserwowała, jak zdyszana grupa elfów wspina się na wzgórze.

Otoczony swymi kapralami Beltorak potrzebowali chwili, by się w sobie zebrać. Nerwowo odszukał teczkę z dokumentami, roztworzył ją, wyjął zwój i rozwinął go. Odchrząknął jeszcze i podniósł ton, zaczynając czytać rozporządzenie.
„Pomimo niedających się opisać zagrożeń i licznych przeciwieństw losy, udało mi się dotrzeć do zamku leżącego na przedmieściach miasta koboldów...”
Beltorak zamarł! Jego myśli kłębiły się w natłoku, gdy próbował przeanalizować zaistniałą sytuację. Ktokolwiek stał za tym ponurym żartem podmienienia rozkazów, powinien za to zapłacić. Beltorak przebiegł wzrokiem po twarzach swych żołnierzy i dostrzegł u jednego z nich delikatny uśmieszek. Telthoe – można się było spodziewać. Nidy nie wybaczył Bełtorakowi, iż ten odebrał mu żonę.

Smok uniósł brew. Pomimo jego naturalnie okrojonych możliwości zmiany wyrazu twarzy, udało mu się tym razem wyrazić zdziwienie.
Umysł Bełtoraka pracował jak oszalały. Trzeba było improwizować. Szybko! Kropla potu spływała mu po skroni, gdy starał się dobrać odpowiedni zwrot powitalny. Przez myśl przebiegły mu: „drogi smoki” oraz „stary”. Beltorak, działając pod presją w skrajnie konfliktowej sytuacji, zdecydował się na desperacki krok. Złapawszy łapczywie haust powietrza, począł swą mowę od prostego:

„Witaj!”

(Ankaryjskie sagi heroiczne, księga czwarta)
CiekawostkiCzy wiesz, że na zachodnim krańcu Drakenden możesz znaleźć tajemną, leśną ścieżkę, prowadzącą do itemów Jasona?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.