Serwis Sacred Plus i Podziemia Sacred 2 Sacred 3 Citadel
Sacred 2

Logowanie
Login:
Hasło:
Zarejestruj się!
Zapomniałem hasła!

Księgi

Księga pierwsza: Wstęp
Księga druga: Zioła Ancarii - właściwości, działanie i sposób wykorzystania
Księga trzecia: Trucizny Ancarii: właściwości, działanie i zastosowanieKsięga Pierwsza: Wstęp

Księga 1


Wstęp

Większość mieszkańców Ankarii nie jest w stanie rozróżnić więcej niż czterech rodzajów ziół. Wiedzą, że Pustelnica Liściowata cuchnie i jest niezłą przyprawą do jedzenia, Chelidonium powoduje, że kozie mleko nabiera gorzkiego smaku, Mech Cieniolubny nadaje się na zwichnięcia, a Lubczykorum Officinarum (nawet, jeśli większość nie potrafi nawet wymówić jego nazwy) czyni cuda w miłości. Zwykle dzielą zioła na trzy różne kategorie: wzmacniacze smaku potraw, zioła lecznicze i trujące. Doświadczenie zielarze wiedzą również, że zioło, które ma moc uzdrawiania potrafi także zabić, i że niebezpieczne zioła są czasami skuteczne w sprawach sercowych – nie tylko po to, by pozbyć się niechcianego rywala.

Zielarzy można znaleźć daleko od ulic i wiosek, w miejscach, gdzie trawa nie jest zdeptana przez końskie kopyta, a cienisty las nie musiał ustąpić, by zrobić miejsce pod pola uprawne. Ich wiedzę przekazuje się z pokolenia na pokolenie, ale tylko tym, którzy udowodnią, że są tego godni. Uzdrowiciele, truciciele i kucharze odszukają zielarzy na początku swojego szkolenia, ale najlepsi z nich pozostają w terminie na wiele lat. Zielarze przeważnie nie dbają o to, dlaczego ich jest tak poszukiwana, tak jak ostrze nie zastanawia się nad tym, czy kroi chleb, czy ścina ludzkie głowy. Niektórzy z nich decydują się na przestąpienie do określonych cechów i oferują swoje usługi jak uzdrowiciele. Ci mają wysoką pozycję w większości wiosek i miasteczek, ponieważ wielu mieszkańców zawdzięcza życie i dobre zdrowie ich umiejętnościom. Rzadko pracują za darmo. W przeciwieństwie do ogólnego mniemania, większość zielarzy to nie uduchowione chochliki o nadprzyrodzonych zdolnościach, żyjące w szałasach z mchu, a sprytni ludzie interesy, którzy bardzo dobrze wiedzą, że niektóre zioła są warte sto razy więcej niż wynosi ich waga w złocie.

Jeśli interesuje cię ta profesja, będziesz potrzebował dużo cierpliwości i dobrego wzroku. Zbieranie ziół to czynność pochłaniająca mnóstwo czasu, a różnica między zwyczajnym chwastem, a rośliną leczniczą bywa bardzo nieznaczna. Nowicjusze w tej dziedzinie nie powinni się martwić, jeśli ich pierwsze poczynania przyniosą nie najlepszy efekt w postaci smacznej zupy, albo – co gorsza – potencjalnie trującej mikstury (stosownie do rezultatu warto zaplanować próbowane!). Na początku radzimy skoncentrować się na chorych, którzy już pukają do bram niebios, ponieważ w tych przypadkach nikt nie będzie obwiniał uzdrowiciela, kiedy lecznicze zabiega zawiodą. Kiedy już pokonasz pierwsze przeszkody, wiele drzwi stanie przed tobą otworem. Każdy korzysta z ziół, od myśliwych, których wieczorami bolą opuchnięte stopy, aż po paniczów, którzy chcą się pozbyć paskudnych kurzajek. Prze wieki niemoralni zielarze, z ciągotami do eksperymentów poszerzyli swą wiedzę do tego stopnia, że dzisiaj istnieją środki na niemal wszystkie choroby i niedomagania. Można już leczyć dżumę-trzęsawicę, pstrą gorączkę, febrę żółtą, bezsenność, malignę, szumy uszne, jak również nieodwzajemnioną miłość i nieświeży oddech. Oczywiście nawet najlepszy zielarz nie zna wszystkich ziół, ponieważ niektóre rosną w górach lub na bagnach, a jedno z nich – Lancetnik Ognisty, najbardziej drogocenna roślina Ankarii – nawet we wnętrzu wulkanów. Tak więc, chory może się uważać za szczęściarza, jeśli znajdzie zielarza, który nie tylko wie, czego potrzeba, by go uleczyć, ale też, gdzie to coś znaleźć. Nie powinieneś jednak korzystać z porady specjalisty, który po chwili zastanowienia wymamrocze: „Tego akurat sam nie próbowałem, ale...” albo „No cóż, zobaczymy, co się stanie, kiedy...”

Pozwólcie, że dodam na koniec słówko ostrzeżenia: Życie zielarza jest dość niebezpieczne, czego dowodzi historia króla Helmuta Głupca. Jasnowidz przepowiedział mu, ze umrze z powodu zatrucia, więc władca natychmiast nakazał odnalezienie wszystkich trucicieli i zielarzy, i wycięcie ich w pień. Niedługo po tym jak padł ostatni z nich, król umarł z powodu zatrucia krwi – obierał jabłko, zaciął się w palec i wdało się zakażenie.CiekawostkiCzy wiesz, że używając okularów słonecznych możesz zdobyć większe doświadczenie za wrogów?
Drogowskaz
Cenega

Cenega Sklep

Ascaron Fansite

Imperium Diablo

gry RPG, cRPG, recenzja, solucja


Insimilion

Insimilion

Fable

Wiedźmin 2

Dragon Age


HackSlashSite

Fabryka SnówValid HTML 4.0 Transitional

Copyright by www.sacred.pl team 2004-2017
All rights reserved.
Wykonano 3 zapytań do bazy podczas generowania strony.